Čína – Slovensko: musíme sa spoznať

Spoluprácu brzdí vzájomné nepoznanie

Možnosti sú v cestovnom ruchu, či medicíne

Spolupráca medzi Čínou a Prešovským krajom by sa mala začať rozvíjať – to bola ústredná téma stretnutia čínskeho veľvyslanca J. E. Chen Jianfu a predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petra Chudíka. Pracovné stretnutie sa uskutočnilo 9. apríla na Úrade PSK v Prešove.

„Jednou z prekážok spolupráce je vzájomné nepoznanie,“ skonštatoval čínsky diplomat, podľa ktorého sú medzi oboma krajinami dobré politické vzťahy, ktoré sú základom „pre ďalšiu hospodársku spoluprácu.“ Zdôraznil, že to je v tejto chvíli jedna z hlavných úloh - nadviazať komunikáciu a spoznávať sa.

Veľvyslanec ako možnú označil spoluprácu v oblasti infraštruktúry, budovania ciest, výstavby štadiónov, ale aj v ďalších oblastiach, ako je napríklad cestovný ruch, alebo medicína. „Chceme propagovať tradičnú čínsku medicínu po celom svete. Práve táto oblasť sa dá spojiť s cestovným ruchom,“ vysvetlil Chen Jianfa.

Podľa predsedu krajskej samosprávy je „spolupráca vtedy dobrá, keď je výhodná pre obe strany. V tomto prípade to by však mohlo byť.“ Ako príklad uviedol P. Chudík spoločnosť ZŤS Sabinov, ktorá vyváža prevodovky práve do Číny. Slovensko-čínskym projektom je aj prešovský výrobca kuželíkových ložísk ZVL Auto.

Čínska ľudová republika je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska. Čínske výrobky sa na Slovensku presadzujú predovšetkým nízkou cenou. Vzájomná obchodná výmena medzi krajinami presahuje tri miliardy eur ročne. Predpokladá sa, že export Slovenska do Číny bude perspektívne rásť. Intenzívne prebieha aj kultúrna výmena, Číňania spoznali viacero slovenských súborov a umelcov. Aj súbor Sabinovčan vystupoval na folklórnom festivale Ázie a Oceánie.

V máji bude v Šanghaji otvorená svetová výstava EXPO Šanghaj 2010, na ktorej sa bude prezentovať aj Slovenská republika. Peter Chudík nevylúčil možnosť zorganizovať pri tejto príležitosti aj podnikateľskú delegáciu z Prešovského regiónu.

Prešov 9. apríla 2010

Veronika Fitzeková