Bardejov: nové cesty za 680 tisíc eur

PSK chce získať na opravu ďalšie tri milióny eur

Beloveži by mal pomôcť Regionálny operačný program

Prešovský samosprávny kraj (PSK) v tomto roku opravil v okrese Bardejov deväť úsekov ciest v celkovej dĺžke 7,2 kilometra, pričom celková plocha opravených úsekov predstavuje 39 360 štvorcových metrov. Opravy presiahli rozpočet 680 000 eur (20,5 mil. Sk). „Práce sme realizovali v rámci druhej fázy úveru od Európskej investičnej banky (EIB),“ skonštatoval predseda PSK Peter Chudík 30. júla počas pracovného výjazdu v okrese Bardejov, kedy s cestármi a starostami obcí prešiel viaceré zmodernizované úseky.

V okrese to však zďaleka nie sú prvé opravy ciest. V rámci modernizácie bolo v okrese Bardejov z úverových zdrojov EIB v prvej fáze v rokoch 2006 – 2007 už zrealizovaných 29 akcií v celkovom finančnom objeme 3,45 mil. € (103,92 mil. Sk). „Je to veľká suma a dnes sme si prešli úseky, ktoré neboli opravované 30 - 35 rokov. Naraz nemôžeme urobiť všetko, ale budeme pokračovať ďalej, cez Regionálny operačný program (ROP)," potvrdil počas výjazdu prešovský župan. Zdôraznil, že v rámci ROP Prešovský samosprávny kraj už podal žiadosti o modernizáciu ciest v bardejovskom okrese v dvoch etapách: „Rozpočet na prvú etapu predstavuje 1,05 mil. €, na druhú 1,97 mil. €. Celkovo by sme chceli získať z ROP pre okres Bardejov sumu 3,02 mil. €.“

Počas výjazdu si okrem opravených úsekov ciest Peter Chudík zmonitoroval aj komunikáciu v obci Beloveža, ktorú silno poškodila júnová povodeň. Najnutnejšie opravy sa realizovali v rámci záchranných prác, potrebná je však ďalšia investícia na stabilizáciu cesty, aby nedochádzalo k zosuvom. „Náklady na zabezpečenie viac ako 200-metrového úseku môžu dosiahnuť približne 1 milión eur (30,13 milióna Sk),“ odhadol Peter Chudík. Podľa jeho slov Správa a údržba ciest PSK „zareagovala veľmi rýchlo a v rámci ROP sa budeme uchádzať o dotáciu 370 500 eur (11,16 milióna Sk) na stabilizáciu cestného svahu na ceste III. triedy Beloveža - Hažín.“

Prešovský samosprávny kraj prevzal cesty II. a III. triedy v roku 2004, pričom takmer 49 percent bolo vtedy v nevyhovujúcopm, alebo havarijnom stave. Odvtedy PSK investoval do opráv týchto komunikácií viac ako 66,4 milióna eur (2 miliardy Sk), najviac spomedzi všetkých slovenských krajov.

Prešov 31. júla 2009

Veronika Fitzeková