Právne základy medzinárodnej spolupráce

Ústava SR, článok 64 o vytvorení vyšších územných celkov

• Vznik vyšších územných celkov ukladá Ústava Slovenskej republiky, ktorá bola novelizovaná ústavným zákonom č. 90 z roku 2001, a ktorá v zmysle článku 64 ods. 3 predpokladá jestvovanie samosprávy vyšších územných celkov na základe osobitného zákona,
  • V zmysle uvedeného Článku 64 Ústavy SR je vyšší územný celok definovaný ako samostatný územný samosprávny a správny celok SR, združujúci osoby, ktoré majú na jeho území trvalý pobyt,
  • Ústava SR vo svojom článku 69 ods. 4 definuje orgány vyššieho územného celku, ktorými sú zastupiteľstvo a predseda.

Zákon o samospráve vyšších územných celkov č. 302/2001(zákon o samosprávnych krajoch)

• Osobitnými zákonmi zriadenia a kompetencií vyšších územných celkov sú Zákon č.302/2001 o samospráve vyšších územných celkov a Zákon č. 416/2001 o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky tzv. “kompetenčný zákon”. Zákon o samospráve vyšších územných celkov definuje vyšší územný celok ako samosprávny kraj,
  • Samosprávny kraj v zmysle zákona o samospráve vyšších územných celkov môže v rozsahu svojej pôsobnosti spolupracovať s územnými a správnymi celkami alebo s úradmi iných štátov, vykonávajúcimi regionálne funkcie; má právo stať sa členom medzinárodného združenia územných celkov alebo územných orgánov.

Medzinárodné záväzky Slovenskej republiky

• Východiskom pre rozvoj medzinárodnej spolupráce sú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky, ku ktorým sa zaviazala formou multilaterálnych a bilaterálnych dohôd, zmlúv, memoránd o porozumení, vykonávacích a technických protokolov a ďalšími formami. Ide najmä o uzatvorené medzivládne dohody o cezhraničnej spolupráci so susednými krajinami a dohody o obchodno-ekonomickej, vedecko-technickej a kultúrnej spolupráci so zaujmovými krajinami.

• Medzinárodný legislatívny rámec rozvoja cezhraničnej a medziregionálnej spolupráce vytvára tiež Európsky rámcový dohovor o cezhraničnej spolupráci medzi územnými celkami alebo orgánmi (ERD). Je súčasťou administratívnych, technických, ekonomických, sociálnych a kultúrnych opatrení, ktoré sú potrebné k rozvoju cezhraničnej spolupráce tak, aby táto čo najlepšie prispievala k rozvoju, stabilite a vzájomnej dôvere medzi krajinami. ERD, vrátane Doplnkového protokolu k ERD o cezhraničnej spolupráci medzi územnými celkami alebo orgánmi z 9.novembra 1995 (týkajúceho sa právnych účinkov aktov uskutočnených v rámci cezhraničnej spolupráce a právneho postavenia orgánov spolupráce, eventuálne vytvorených dohodami o cezhraničnej spolupráci) vstúpil na Slovensku do platnosti 2.mája 2000 a Protokol č. 2 k ERD o cezhraničnej spolupráci medzi územnými celkami alebo orgánmi, týkajúci sa medziregionálnej spolupráce (právny rámec pre spoluprácu medzi nesusediacimi územnými celkami alebo orgánmi) nadobudol platnosť 1.februára 2001.

Odbor projektového riadenia

Sekretariát: