Študenti z Prešovského kraja cestujú na stretnutie na európskej úrovni

„Priekopnícky a pútavý projekt na priblíženie Európy mladým ľuďom“

Dve študentky z Gymnázia armádneho generála Ludvíka Svobodu v Humennom pricestovali do Bruselu, aby sa tu zúčastnili na niekoľkých stretnutiach s významnými miestnymi a regionálnymi politikmi a študentmi z celej Európy.

Mária Tomková a Lea Záhradníková boli vybrané na základe súťaže, ktorá sa skladala z kvízu a eseje o EÚ. Obe študentky reprezentovali svoj región na viacerých stretnutiach v Bruseli.

Súťaž organizovali členovia Výboru regiónov, inštitúcie EÚ, ktorá zastupuje miestne a regionálne orgány v Európe. Gymnázium arm. gen. Ludvíka Svobodu navrhol slovenský člen Výboru regiónov pán Peter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja.

Po dvaja víťazi zo škôl sa 6. a 7. júna 2007 spolu s členmi zúčastnili na plenárnom zasadnutí Výboru regiónov. Študenti boli pozvaní aj na zvláštnu schôdzu skupiny ÚEN-EA, kde mohli diskutovať o budúcnosti Európskej únie s významnými miestnymi a regionálnymi politikmi z celej Európy.

Pred návštevou študentov pán Chudík povedal: Podľa Petra Chudíka je súťaž pre mladých ľudí vzrušujúcou príležitosťou osobne sa zúčastniť diskusií a prežiť atmosféru európskych inštitúcií: „Je veľmi dôležité, aby sme našim mladým ľuďom sprostredkovali poznatky o Európe a jej regiónoch. Práve toto je zmysluplný spôsob, ako začleniť aj našich študentov do diskusie o budúcnosti Európy, ukázať im, že majú príležitosť vyjadriť svoj názor. Mnoho sa diskutuje o tom, ako môžeme priblížiť Európu našim miestnym komunitám, a hlavne ako môžeme nadviazať kontakt s mladými ľuďmi, ako ich zapojiť do diskusie o budúcnosti Európy. Som rád, že členovia skupiny UEN-EA spoločne pripravujú pozitívny program aktivít, ktoré umožnia dosiahnuť tento cieľ.“

Írska členka Výboru regiónov pani Maria Corrigan, ktorá je predsedníčkou skupiny UEN-EA vo Výbore regiónov, dodala:

„Výbor regiónov je hlasom miestnych a regionálnych orgánov v Európe, ktoré sú zdrojom demokracie v EÚ. Táto iniciatíva pomôže viac priblížiť otázky, ktorými sa tu zaoberáme, mladým ľuďom v našich regiónoch. Je skutočne dôležité, aby sme poznali názory mladých ľudí, keďže práve oni ponesú následky našich dnešných rozhodnutí. Teším sa na spoluprácu s pánom Chudíkom ako aj so študentmi z Gymnázia arm. gen. Ludvíka Svobodu a ostatnými kolegami pri našom úsilí zabezpečiť úspech tohto projektu a v budúcnosti ho ďalej rozširovať.“

Fotogaléria:

Publikované: 27.11.2012 / Aktualizované: 21.03.2017 HoreTlačiť