Ľubovnianky prezentovali v Bruseli

Študujú na strednej škole a už sedeli v Európskom parlamente. Dve žiačky z Obchodnej akadémie zo Starej Ľubovne sa počas uplynulých dní zúčastnili pobytu v Bruseli, kde reprezentovali svoje mesto aj Prešovský kraj.

Byť aktívny aj mimo predpísaných študijných povinností sa vyplatilo Lucii Duffalovej a Dane Chabovej zo Starej Ľubove. Ako víťazky súťaže stredných škôl v písaní esejí na tému Európskej únie a problémov na regionálnej úrovni sa dostali až do Bruselu.

Úroveň stúpa

Obe dievčatá si na prácach dali záležať. Dana sa v nej venovala životnému prostrediu a za účasť vďačila aj kamarátke, ktorá ju motivovala k zapojeniu sa. Lucia sa pozrela na to, čo by ako europoslankyňa na miestnej úrovni urobila pre mladých ľudí. Inšpiroval ju internet, dotazníky a tiež aj osobné rozhovory.

Súťaž sa tohto roku konala už po deviatykrát. Podľa Natálie Tarasovovej, zástupkyne Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli, sú jej víťazi každým rokom lepší a lepší. A to aj napriek pomerne neobľúbenému vzťahu študentov k tomuto žánru a jeho nie práve najlepšej konotácii v ich radoch. O to vzácnejšie sú tie vytvorené.

Počas stretnutia s členmi Výboru regiónov spolu s ďalšími účastníkmi predstavili Slovensko s jeho krásami. Okrem Slovenska mali zastúpenie aj Poľsko, Estónsko, Litva, Rumunsko, Škótsko, Írsko.

Reprezentovali ozaj dôstojne

V rámci prezentácie dievčatá predstavili svoju školu, región aj krajinu. Patrili k najlepším, o čom nepochybne svedčili reakcie publika. Škóti napríklad prezentáciu nemali, Poľky ju zabudli na hoteli. Slovenky očarili nielen svojou prirodzenou krásou, ale okrem obsahu aj svojou angličtinu, ktorá skutočne patrila k jednej z najlepších.

„Dievčatá v Bruseli prezentovali svoju školu, mesto, región a krajinu v perfektnej angličtine s veľmi zaujímavou prezentáciou. Ich vystúpenie bolo jedným z najlepších z dvanástky prezentácií zo siedmych krajín. Verím, že ich tento unikátny hoc krátky pobyt inšpiroval a uľahčí ich rozhodovanie o svojej budúcnosti,“ povedala Natália Tarasovová, ktorá sa zúčastňuje súťaže každý rok a teda má poznatky, na základe ktorých dokáže porovnávať.

Nie také ako v „telke“

Okrem „pracovnej časti“ mali dievčatá aj ďalší bohatý program. Pedagogický sprievod im zabezpečila Alexandra Reľovská, učiteľka Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni. Navštívili Európsky parlament, Výbor regiónov, Parlamentárium, zúčastnili sa plenárneho zasadnutia, prezreli si centrum Bruselu.

Vzácnou a výnimočnou bola možnosť byť v Európskom parlamente priamo počas zasadnutia. Vedeli by si predstaviť, žeby tam raz sedeli aj ony? „Ja osobne nie, čakala som tam väčší poriadok. V telke to vyzerá tak usporiadane, ale keď sme tam prišli, každý si robil, čo chcel, niekto sedel, niekto lietal, niekto nič nevnímal,“ hodnotila Dana. Luciu parlament naopak nadchol. . „Ja si osobne viem predstaviť, žeby som tam sedela a rozhodovala,“ povedala s úsmevom.

Vegetariáni bez organizácie

Pobyt si dievčatá pochvaľovali. Až na jedlo. „Bolo príliš vegetariánske,“ zhodli sa. Príkladom bol obed, ktorý tvorila ryža a dusená zelenina. Nepozdávala sa ani organizácia. „Bolo veľa vecí načasovaných, zle usporiadaní, buď nás to spomaľovalo, alebo sme nestíhali,“ povedala Dana.

Z pobytu sa tešila aj ich pedagogička. „Sme vďační za možnosť vstúpiť na pôdu, keďže bolo 20. výročie Rady výborov a táto rada nám to umožnila,“ tešila sa. Počas troch dní zistila aj jednu vec. „V Bruseli má každý čas. Presnosť, výsada kráľov, tu veľmi neplatí,“ povedala s úsmevom. Taktiež je podľa nej krátky čas pobytu, keďže dva dni z troch trávili cestovaním, ideál by bol podľa nej počet aspoň päť dní. „Jeden deň je na Brusel málo,“ hodnotila a dievčatá súhlasili.

Cudzí jazyk - základ

Výhodu mali v tom, že sa im počas celého pobytu venovala Natália Tarasovová.

Tá ako „domáca“ im ukázala Brusel aj mimo stanoveného programu, a tak ho mohli zažiť historické centrum za tmy, rušný život o polnoci či jazdu metrom aj nákupné centrá. Taktiež bolo zaujímavé sledovať mentalitu, spôsob, akým sa funguje v reštauráciách, kde neplatí slovenské „hosť – náš pán“, ale práve naopak.

Dievčatám pobyt ukázal aj jednu podstatnú vec, ktorú zdôrazňovali aj rovesníkom. „Aby študovali cudzie jazyky, hlavne angličtinu,“ povedala Lucia. Stredoškolská angličtina vraj stačila len do istej miery, záviselo od druhu konverzácie.

Život v Bruseli by si vedela Dana predstaviť len na čas, možno ako formu štúdia. Alexandra by tam určite nežila. Jedine Lucii sa páčilo, vraj kvôli tomu, že je tak rušné. V Starej Ľubovni je to totiž oveľa pomalšie.

O zážitky nebola núdza

Dievčatá nemali núdzu ani o veselé zážitky. Napríklad pri lete, ktorý bol ich premiérou a s veselými pasažiermi pri pekných Slovenkách nemohol byť bez konverzácie. A nenudili sa ani na letisku. „Určite to hľadanie kufrov po celom letisku v Bruseli,“ spomínala Lucia. Dana mala „veselo“ pri letiskovej kontrole, keď musela zložiť z nohavíc kovový opasok. „Ten, ktorý nás kontroloval, sa mi ospravedlňoval, keď mi padali nohavice. Vraj to nechcel docieliť,“ spomínala so smiechom.

Veľkú vďaku vyjadrili dievčatá Prešovskému samosprávnemu kraju a jeho predsedovi p. Petrovi Chudíkovi za možnosť rozšíriť svoje obzory a navštíviť toto multikultúrne mesto. Bez ich podpory by nebolo možné sa tam takýmto spôsobom dostať. A v neposlednom rade boli veľmi vďačné aj za príkladnú starostlivosť zo strany p. Natálie Tarasovovej, vďaka ktorej pobyt a možnosti Bruselu využili skutočne naplno.

Mária Pihuličová

Fotogaléria: