Open Doors 2005

V sobotu, 30. apríla 2005 sa v Bruseli konal Deň otvorených dverí na inštitúciách EÚ, na ktorom sa, ako jediný zástupca Slovenska, prezentoval Prešovský samosprávny kraj.

Pri príležitosti Otvorených dverí na inštitúciách Európskej únie otvoril dvere do svojej novej budovy aj Výbor regiónov. Návštevníci sa formou prezentačných stánkov zoznámili s 26 regiónmi EÚ. Medzi regiónmi, ktoré oslovili okolo 10 tisíc návštevníkov z Belgicka a okolitých krajín, sa predstavil aj Prešovský samosprávny kraj. "Zo Slovenska sme boli vôbec jediní predstavitelia. Ani v iných inštitúciách a stánkoch na uliciach sa Slovensko nereprezentovalo. Takže slovenskí návštevníci boli nadšení, keď objavili náš stánok" približuje sobotnú atmosféru vedúca zastúpenia PSK v Bruseli, Natália Tarasovová.

Návštevníci priamo v stánku PSK získali informácie o Prešovskom kraji, k dispozícii mali brožúry a pohľadnice s motívmi z kraja, ako aj film o Prešovskom kraji a Vysokých Tatrách. Deti dostali anglické pexeso s obrázkami PSK a nálepky s erbom PSK.

"Zastúpenie PSK v Bruseli sa rozhodlo participovať na tejto akcii, aby spropagovalo náš kraj v Belgicku, aby belgická verejnosť mohla spoznať krásy nášho regiónu, aby aj občania v centre Európy objavili región plný prírodných a historických krás. Je to tiež spôsob ako zviditeľniť Prešovský samosprávny kraj na európskej úrovni a poukázať na aktívne pôsobenie PSK v Bruseli. Európske inštitúcie i partnerské regióny veľmi ocenili našu účasť" konštatuje Natália Tarasovová.

V sobotu 30. apríla bol verejnosti sprístupnený okrem Výboru regiónov aj Európsky parlament, nová budova Európskej komisie – Berlaymont, Rada Európskej únie a Európsky hospodársko-sociálny výbor. Funkcionári a pracovníci európskych inštitúcii občanom Belgicka vysvetľovali, čo v praxi môže Európska ústava znamenať pre občanov miest a regiónov EÚ.

Publikované: 05.03.2009 / Aktualizované: 21.06.2018 HoreTlačiť