OPEN DAYS 2006

Organizácia:

Podujatie OPEN DAYS 2006 – Európsky týždeň regiónov a miest organizuje Výbor regiónov (VR) spolu s Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre regionálnu politiku (GR REGIO) a 135 kanceláriami regiónov a miest v Bruseli. Podujatie podporujú Európsky parlament, fínske predsedníctvo Rady EÚ, Európska investičná banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj, Európska banková federácia, Európsky hospodársky a sociálny výbor a niektoré z najvýznamnejších svetových spoločností.

Téma:

Témou tohtoročného podujatia sú „Investície do regiónov a miest v Európe: Partnerstvo verejného a súkromného sektora pre rast a zamestnanosť“.

Partnerské regióny a mestá:

135 partnerských regiónov a miest (úplný zoznam v prílohe) je zoskupených do 14 konglomerácií a v každej z nich sú zastúpené aspoň tri rôzne krajiny. Výber sa uskutočnil na základe výzvy na účasť uverejnenej minulý december.

Počet partnerských regiónov a miest v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi:

• 2005: 106 regiónov a miest
  • 2004: 70 regiónov a miest
  • 2003: 10 regiónov a miest

Zapojené regióny a mestá reprezentujú 24 európskych krajín (20 členských krajín, 2 kandidátske krajiny EÚ a 2 nečlenské krajiny):

Nemecko, Taliansko, Veľkú Britániu, Španielsko, Holandsko, Poľsko, Francúzsko, Fínsko, Maďarsko, Českú republiku, Švédsko, Rakúsko, Grécko, Dánsko, Belgicko, Írsko, Slovensko, Lotyšsko, Litvu, Estónsko, Rumunsko, Chorvátsko, Švajčiarsko a Nórsko.

Najväčšie zastúpenie majú Nemecko (17 partnerov), potom Taliansko (14), Veľká Británia (13), Španielsko (12), Holandsko a Poľsko (10), Francúzsko, Fínsko a Maďarsko (7), Česká republika (6), Rumunsko a Švédsko (5).

Zapojenie PSK:

Prešovský samosprávny kraj sa už po tretíkrát úspešne uchádzal o oficiálne partnerstvo na podujatí OPEN DAYS. PSK je partnerom konglomerátu „Interregional Network Summit“, ktorý tvorí 10 regiónov: Saxony-Anhalt (DE), Košický samosprávny kraj (SK), Thuringia (DE), Saxony (DE), Basque County (ES), Murcia (ES), Cheshire (UK), North Great Plain (HU) a Donegal (IE).

V rámci OPEN DAYS 2006 sa PSK aktívne zapojí do Investor´s Café, ktoré sú novým prvkom OPEN DAYS 2006.

Predpokladaný počet účastníkov:

Na podujatí OPEN DAYS - Európsky týždeň regiónov a miest sa očakáva účasť 5 000 zástupcov z politickej, hospodárskej, finančnej a sociálnej oblasti.

Porovnanie s predchádzajúcimi rokmi:

• 2005: 2.500 účastníkov
  • 2004: 2.000 účastníkov

Počet workshopov a seminárov:

Celkovo sa bude konať 181 workshopov, z toho 111 v Bruseli, v kanceláriách regiónov a miest, Výboru regiónov a Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre regionálnu politiku. 70 workshopov sa uskutoční priamo v členských štátoch.

Porovnanie s predchádzajúcimi rokmi:

• 2005: 70 workshopov a seminárov
  • 2004: 71 workshopov a seminárov

Workshopy a semináre budú rozdelené do skupín podľa piatich tém:

• Investície do konkurencieschopných a vysoko kvalitných pracovných miest
  • Podpora regionálnych inovácií
  • Investície do udržateľného využívania zdrojov a environmentálnych technológií
  • Podpora partnerstva verejného a súkromného sektora vo väčších projektov v oblasti infraštruktúry
  • Znižovanie byrokracie: Riadenie štrukturálnych fondov v období rokov 2007 - 2013

Nové prvky v roku 2006:

1. Investor´s Café: moderné priestory na stretnutia a vytváranie kontaktov medzi obchodnými investormi a zástupcami miestnych a regionálnych orgánov. Tieto priestory budú vytvorené v hlavnej budove Výboru regiónov na Rue Belliard 99-101, Brusel, od 9. do 12. októbra. V Investor´s Café sa bude prezentovať niekoľko z najvýznamnejších svetových spoločností: Alcatel, BT, Cisco Systems, Deutsche Telekom, Ericsson, Ernst & Young, France Télécom, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Philips, SAP, Siemens, Telecom Italia, Telefónica.
  2. Výstavisko: Každá zo 14 konglomerácií bude mať vlastné priestory na prezentáciu príležitostí v oblasti podnikania, inovácií a cestovného ruchu. Medzi ďalších vystavujúcich budú patriť súkromné spoločnosti, inštitúcie EÚ, banky a asociácie. Výstava bude umiestnená v hlavnej budove Výboru regiónov.
  3. „Európa na dosah ruky“: V európskych regiónoch a mestách súčasne prebehne v dňoch od 12. do 14. októbra decentralizovaný program podujatí.

Publikované: 05.03.2009 / Aktualizované: 21.06.2018 HoreTlačiť