Výstava súčasného slovenského umenia v Bruseli 2007

Výstava súčasného slovenského umenia v Bruseli

Pri príležitosti 2. výročia Domu slovenských regiónov predstavilo osem samosprávnych krajov viac ako 80 diel z tvorby súčasných slovenských umelcov v medzinárodnej galérii Cobalt a Európskej komisii v Bruseli. Všetkých osem samosprávnych krajov: Banskobystrický, Bratislavský, Nitriansky, Košický, Prešovský, Trenčiansky, Trnavský a Žilinský kraj touto formou oslávilo druhé výročie vzniku Domu slovenských regiónov v Bruseli. Spoločné zastúpenie všetkých ôsmich krajov v Bruseli bolo založené 26. mája 2005. Dom slovenských regiónov už dva roky vyvíja svoju činnosť smerom k európskym inštitúciám, prispieva k zlepšeniu komunikácie medzi jednotlivými aktérmi v regiónoch a Európskou komisiou, Európskym parlamentom a Výborom regiónov – poradným orgánom EÚ, ktorého plnými členmi sú piati predsedovia samosprávnych krajov.

Umelecká tvorba zo slovenských regiónov bola od 4. mája 2007 priblížená bruselskej verejnosti v galérii Cobalt a následne od 1. Júna 2007 európskemu publiku. Slávnostné otvorenie výstavy v Európskej komisii pod názvom Súčasné slovenské umenie: Maľba a plastika sa uskutočnilo v stredu 6. júna 2007 o 14.00 v Európskej komisii – budove Berlaymont. Výstavu v Európskej komisii slávnostne otvoril komisár Ján Figeľ spolu s predsedami samosprávnych krajov. Výstava v Európskej komisii pod záštitou komisára J. Figeľa trvala do 15. júna.

Dom slovenských regiónov predstavil skupinu 23 výtvarníkov narodených prevažne v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Väčšina týchto umelcov vystavilo svoju tvorbu v Bruseli po prvýkrát. Milovníci súčasného umenia sa mohli tešiť na diela, ktoré ilustrovali príťažlivý mnohotvárny maliarsky a sochársky svet slovenských umelcov. „Výtvarné umenie svojou bezprostrednosťou vizuálneho, obrazového vyjadrenia nepozná hranice, prekračuje aj jazykovú bariéru a môže sa rýchlo šíriť prostredníctvom stále vyspelejších reprodukčných technológii. Výstava predostiera diela umelcov, pochádzajúcich vo veľkej väčšine z ich najnovšieho tvorivého obdobia približne posledných piatich rokov, v ktorých reagujú na najnovšie tvorivé tendencie v okolitom svete,“ zhodnotil kurátor výstavy PhDr. Štefan Zajíček.

Galéria:

Publikované: 02.11.2009 / Aktualizované: 21.06.2018 HoreTlačiť