Viacročný finančný rámec EÚ 2014 - 2020

Vianočný finančný ramec 2014 - 2020

Dlho očakávaný návrh finančného rámca EÚ pre obdobie 2014-2020 predstavila EK 29. júna 2011. Tento návrh sedemročného rozpočtu spustil vyjednávania medzi európskymi inštitúciami a členskými štátmi.

Štrukturálne fondy pre zaostávajúce regióny

V rámci navrhnutého rozpočtu je najväčšou položkou politika súdržnosti v sume 376 mld. €. Zaostávajúce (konvergenčné) regióny sú aj naďalej jej nosnou zložkou, ktorá predstavuje 162,6 mld. €. Ak bude tento návrh prijatý, Slovensko získa približne rovnakú čiastku ako pre obdobie 2007-2013. Pôjde o podstatné zdroje pre rozvoj regiónov na ďalších 7 rokov.

Teritoriálna spolupráca

V návrhu rozpočtu na obdobie 2014-2020 sa počíta so sumou 11,7 mld. € na teritoriálnu spoluprácu. Zatiaľ je návrh členenia rovnaký ako v tomto období, makroregióny však budú posilnené. Návrh predbežne počíta s tým, že cezhraničné programy by mali dostať alokáciu na hranicu a nie na krajiny.

Legislatívny balík k štrukturálnym fondom

Pre jasné definovanie nadchádzajúceho sedemročného obdobia EK navrhne na jeseň balík legislatívnych opatrení a ku konca roka 2011 zverejní návrh spoločného strategického rámca pre všetky eurofondy. Cieľom by malo byť pripraviť štruktúry, ktoré zefektívnia a zjednodušia čerpanie eurofondov v porovnaní so súčasnou situáciou. Uvedený systém by mal byť založený na princípe partnerstva, subsidiarity a viacúrovňového riadenia.

Prepojenie so stratégiou Európa 2020 – dohoda o partnerstve

Významným aspektom je výrazné prepojenie politiky súdržnosti na ciele stratégie Európa 2020. V každej krajine bude základom čerpania eurofondov partnerská zmluva medzi EÚ a členským štátom. Táto zmluva vymedzí záväzky partnerov na národnej a regionálnej úrovni s cieľom využiť alokované zdroje na implementáciu Národných programov reforiem a stratégie Európa 2020.

Odbor projektového riadenia

Sekretariát: