Memorandum - PSK - Malopoľské vojvodstvo

Krakow – Prešov: podpísali memorandum

V spolupráci dominuje doprava, cestovný ruch a fondy EÚ

Memorandum o porozumení podpísali 26. februára v Krakove predseda PSK Peter Chudík a maršálek Malopoľského vojvodstva Marek Nawara. Cezhraničná spolupráca regiónov sa prednostne zameria na oblasť dopravy a cestných spojení, cestovného ruchu a efektívneho využívania fondov Európskej únie.

Medzi dopravné priority patrí cestné prepojenie Krynica – Bardejovské Kúpele, ktoré by sa malo realizovať v dvoch etapách. Osobitne sa zaoberali aj cestným prepojením obcí tatranská Osturňa a poľská Niedzica. Obe strany majú tiež záujem sprejazdniť prepojenie Veľká Franková – Kacwin pre osobnú automobilovú prepravu.

Regióny budú presadzovať modernizáciu medzinárodných cestných prepojení Bardejov – Nowy Sącz, umožňujúceho prejazd medzinárodnej kamiónovej prepravy vozidlami TIR a Stará Ľubovňa – Piwniczna pre nákladnú automobilovú dopravu do 7,5 ton. „A v neposlednom rade je potrebné skvalitniť cestné prepojenie Becherov - Gorlice. Prešovský samosprávny kraj bude hľadať vhodné formy a spôsoby financovania rekonštrukcie úseku na svojej strane, aby umožňoval bezpečný prejazd nákladnej automobilovej dopravy do 7,5 ton,“ doplnil výpočet dopravných priorít predseda PSK Peter Chudík.

Vzhľadom na obrovský historický a kultúrny potenciál, prírodné krásy a kúpeľné mestá, ktoré vytvárajú vhodné podmienky na rozvoj cestovného ruchu, budú oba kraje realizovať projekt Monitoring cestovného ruchu v prihraničných oblastiach. „V rámci Programu cezhraničnej spolupráce sa zameriame na rozširovanie cyklotrás, v pláne je Karpatská turistická mapa, ktorá bude propagovať existujúce turistické atrakcie,“ konkretizoval P. Chudík.

Predseda Chudík i maršálek Nawara deklarovali potrebu zintenzívniť spoločné úsilie a lobing pri príprave a realizácii projektov na báze Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika na roky 2007-2013.

Dnes podpísané memorandum vychádza zo záverov spoločného rokovania a memoranda o porozumení podpísanom v Stebníckej Huti 30. mája 2007.

Prešovský samosprávny kraj udržiava partnerské kontakty s deviatimi európskymi regiónmi, Malopoľské vojvodstvo patrí, vzhľadom na úroveň kontaktov, k najvýznamnejším z nich. Vzájomná dohoda o spolupráci bola podpísaná 14. októbra 2003.

Prešov 26. februára 2008

Veronika Fitzeková