Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dohoda o spolupráci

Dohoda o spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom (Slovenská republika) a Ivano-Frankovskou oblastnou štátnou administráciou (Ukrajina)

Spolupráca medzi Prešovským samosprávnym krajom a Ivano-Frankovskou oblastnou štátnou administráciou sa začala rozvíjať už v roku 2004, kedy počas oficiálneho stretnutia došlo k prerokovaniu možností rozvoja medzinárodnej spolupráce medzi týmito dvoma regiónmi a následne aj k prijatiu spoločného vyhlásenia.

Spoločné vyhlásenie, podpísané 2. júna 2004 predsedom Prešovského samosprávneho kraja Petrom Chudíkom a predsedom Ivano-Frankovskej oblastnej štátnej administrácie Michajlom Višivaňukom, vychádza z cieľov podpory rozvoja slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce a do úvahy taktiež berie vytvorenie novej geopolitickej situácie v Európe v dôsledku vstupu krajín strednej a východnej Európy do Európskej únie.

Spoločné vyhlásenie obsahuje štyri kľúčové body:

• Deklarácia záujmu a potreby vytvárania podmienok pre rozvoj kontaktov a spolupráce s cieľom budovať a prehlbovať priateľské vzťahy medzi oboma regiónmi.
  • Potvrdenie existencie obojstranných možností a významu uskutočňovania vzájomných vzťahov a medzinárodnej spolupráce pre všestranný rozvoj oboch regiónov.
  • Deklarácia potreby podpory realizácie spoločných projektov v oblastiach spoločného záujmu a obojstrannej výhodnosti, najmä v rámci programov Európskej únie.
  • Deklarácia potreby vytvorenia základného právneho rámca v súlade s vnútroštátnym právnymi normami Slovenskej republiky a Ukrajiny pre rozvoj budúcej spolupráce medzi oboma regiónmi.

Odbor projektového riadenia

Sekretariát: