Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Horné Pyreneje

Základné informácie

Horné Pyreneje - základné informácie
Základné údaje 
Štát: Francúzska republika
Poloha: Región Južné Pyreneje
Rozloha: 4 464 km2
Počet obyvateľov: 222 673
Hlavné mesto: Tarbes
Prezident Generálnej rady Horných Pyrenejí: Michel Pélieu
Oficiálna stránka: www.hautespyrenees.fr

Geografia

Departement Horné Pyreneje pozostáva z viacerých rozličných geografických oblastí. K departementu Horné Pyreneje patria aj 2 malé teritoriálne exklávy – pozostatky z čias stredoveku, ktoré sú situované v rámci susedného departementu Pyrenees-Atlantiques.

Južná časť, pozdĺž hranice so Španielskom, je hornatá a tvoria ju pohoria ako Vignemale, Pic du Midi de Bigorre, horské pásma Neouvielle a Arbizon.

Stred regiónu tvoria nižšie zvlnené kopce.

Severná časť departementu má charakter obrovskej rovinatej poľnohospodárskej krajiny.

Mestá a ekonomika

Ekonomickým a administratívnym centrom regiónu je mesto TARBES.

LURDY, druhé najväčšie mesto Horných Pyrenejí, sa zameriava výlučne takmer na náboženský pútnický priemysel. Medzi ďalšie významné centrá patria Bagnères-de-Bigorre, Argelès-Gazost, Vic-en-Bigorre, Maubourguet, Lannemezan a Rabastens-de-Bigorre.

V departemente je veľmi silno zastúpené poľnohospodárstvo. Sever departementu (Val d´Adour) sa venuje hlavne pestovaniu kukurice. V ťažiskovej oblasti (Coteaux, Plaine de Tarbes et Gave de Pau) sa uplatňuje kultivácia a chov. Horská oblasť sa koncentruje najmä na chov hovädzieho dobytka a oviec. Široká pôsobnosť farmárstva je úzko spojená s rozvíjaním cestovného ruchu na vidieku a sezónnou zamestnanosťou, ktorá je produkovaná zimnými športmi.

Aktívny priemysel je koncentrovaný najmä okolo mesta Tarbes, ďalej Lurdy, Lannemezan a Bagnères-de-Bigorre. Aglomerácie Tarbes a Bagnères-de-Bigorre sú známe pre železničný sektor.

Spoločnosť Alstom Transport – medzinárodný koncern so sídlom vo Francúzsku, ktorý sa zaoberá výrobou zariadení pre energetiku, zabezpečovacích a signalizačných zariadení pre koľajovú dopravu a koľajových vozidiel, má jedno zo svojich sídel v obci Séméac.

V obci Ossun nájdeme letecký priemysel – spoločnosť DAHER, ktorá sa zaoberá výrobou súkromných lietadiel a spoločnosť TARMAC, ktorá sa venuje demontáži lietadiel.

Cestovný ruch

Vďaka svojej uchovanej prírodnej kráse je departement Horné Pyreneje mimoriadne obľúbenou letnou, ako aj zimnou destináciou. Nájdeme tu veľké množstvo lyžiarskych a termálnych kúpeľných stredísk – oblasť bola známa svojimi horúcimi prameňmi už v období antiky.

V Národnom parku Západné Pyreneje, ktorý pokrýva značnú časť departementu, nájdeme prírodné krásy ako Cirque de Gavarnie a Pont d'Espagne, ktoré sú vyhľadávaným miestom pre milovníkov turistiky a hôr. Veľmi vyhľadávané je aj jazero Lac Bleu d'Ilhéou, ktoré sa nachádza juhozápadne od obce Cauterets.

Populárne lyžiarske strediská nájdeme v Barèges-La Mongie, Gavarnie, Luz-Ardiden, Cauterets, Hautacam, Piau-Engaly a Saint-Lary-Soulan.

Legendárne priesmyky Tourmalet, Aubisque a Soulor sú takmer stálou súčasťou najväčšej športovej udalosti vo svete cyklistiky – Tour de France's.

Región ponúka návštevníkom bohatý kultúrny život. Jazz a Luz, popredný avantgardný džezový festival, sa koná každoročne v Luz-Saint-Sauveur. V Tarbes môžu milovníci zvierat navštíviť festival koní – Equestria, či tanečný festival Tarbes en Tango.

 

Publikované: 05.06.2017 / Aktualizované: 28.08.2017 HoreTlačiť