Európsky mikrofinančný fond pre nezamestnaných

V kontexte finančnej krízy a vzrastu nezamestnanosti v EÚ sa poskytnutie úveru na vlastné podnikanie stáva čoraz zložitejším. V súčasnej recesii chce EÚ napomôcť vytvoreniu nových foriem podnikania prostredníctvom jednoduchšieho prístupu k pôžičkám. Iniciatíva má za úlohu napomôcť pri vzniku nových pracovných pozícií.

Ľudia, ktorí prišli nedávno o prácu budú môcť získať pôžičku na začatie vlastného malého podnikania až do výšky 25 000 euro. Pôžičky by mali byť poskytované prostredníctvom siete bánk a neziskových organizácii v partnerstve s Európskou investičnou bankou (EIB). Schéma, ktorá je určená hlavne mladým ľuďom bude poskytovať 100 miliónov euro na vyše 4-ročné obdobie.

“Daj človeku rybu a nasýtiš ho na jeden deň. Ak ho však naučíš loviť ryby, nasýtiš ho na celý život. Tento étos vyvedie Európu z krízy:“ povedal Arnaldo Abruzzini z Asociácie Európskych priemyselných a obchodných komôr. "Táto schéma neslúži iba na nájdenie jedného pracovného miesta pre nezamestnanú osobu. Pomoc pri založení podnikania vedie k násobnému efektu vytváraním prídavným pracovných miest.“

Európska únia si od iniciatívy sľubuje vzrast počtu mikropodnikov. Mikropodniky sú definované ako podniky zamestnávajúce menej ako 10 ľudí. Práve tento typ podnikania tvorí 91% všetkých európskych firiem. Začatie novej iniciatívy je naplánované na rok 2010 s dĺžkou trvania 4 roky.

Viac informácii: http://www.euractiv.com/en/enterprise-jobs/eu-unveils-microfinance-fund-tackle-unemployment/article-183724

Publikované: 19.08.2009 / Aktualizované: 11.01.2010 HoreTlačiť