Súťaž stredných škol 2012

Víťazi súťaže stredných škôl navštívili Brusel

Po siedmy krát sa do súťaže stredných škôl, ktorú organizujú členovia Výboru regiónov skupiny EA zapojila škola PSK. V tomto roku náš kraj na európskej úrovni zastupovalo Gymnázium duklianskych hrdinov vo Svidníku. Súťaž sa konala v siedmich krajinách EÚ a to v Poľsku, Estónsku, Írsku, Litve, Rumunsku, Veľkej Británie a na Slovensku. Cieľom bolo podporiť diskusiu medzi študentmi o budúcnosti Európy a úlohe mládeže v Európe. Súťaž pozostávala z vedomostného kvízu a z napísania stratégie na tému aktívneho starnutia.

Víťazi súťaže Zuzana Drotárová a Martin Tokár výborne vystihli tému a navrhli opatrenia, ktoré by zlepšili starnutie občanom v ich meste. Odporučili napríklad vytvorenie dobrovoľníckeho centra mladých, ktorí by nielen pomáhali starším obyvateľom, ale aj s nimi pravidelne diskutovali. Pokrokovým je tiež návrh zaregistrovať seniorov na sociálne siete a podporiť týmto komunikáciu medzi mladou a staršou generáciou.

Právom obaja študenti za odmenu navštívili Brusel v dňoch 2. - 4. mája 2012. Študenti v rámci programu absolvovali diskusiu s členmi Výboru regiónov, zúčastnili sa na plenárnom zasadnutí Výboru regiónov, navštívili Európsky parlament a vo voľných chvíľach obdivovali historické krásy Bruselu.

Študenti Gymnázia vo Svidníku nielen spoznávali európske inštitúcie a Brusel, ale aj reprezentovali región. Výborne sa zhostili úlohy vyslancov, keď na zasadnutí skupiny EA pútavou prezentáciou v angličtine predstavili svoju školu, mesto a regiónu. Úspešný pobyt svidníckych gymnazistov zmapoval kameraman František Sabol, ktorého príspevok bude odvysielaný v magazíne PSK.

Fotogaléria:

Publikované: 09.05.2012 / Aktualizované: 09.05.2012 HoreTlačiť