Solvit

Obrázok SOLVIT

Vnútorný trh Európskej únie predstavuje pre občanom a podniky množstvo príležitostí pre štúdium, prácu a podnikanie v niektorej z krajín EÚ. Pri uplatňovaní zákonných práv však občas môžu nastať chyby. Môže ísť napríklad o problémy súvisiace so získavaním povolenia na pobyt, so zamietnutím uznania diplomu alebo odbornej kvalifikácie, či s registráciou motorového vozidla, so zamestnaneckými právami, sociálnym zabezpečením, s daňami z príjmov alebo hlasovacími právami. Pri čelení s rôznym typom administratívnych prekážok slúži na pomoc aj online sieť SOLVIT.

SOLVIT je online sieť na riešenie problémov. Členské štáty v nej spoločne pracujú na odstránení praktických problémov, ktoré vznikajú pri nesprávnom uplatňovaní pravidiel vnútorného trhu orgánmi verejnej správy. Centrá SOLVIT existujú vo všetkých členských štátoch Európskej únie (ako aj v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande). Pomáhajú pri riešení sťažností od jednotlivcov a podnikov. Centrá SOLVIT sú súčasťou vnútroštátnej verejnej správy a ich úlohou je poskytovať skutočné riešenia na skutočné problémy v krátkej lehote desiatich týždňov. Svoje služby poskytujú zdarma.

Kontakt na SOLVIT na Slovensku:

Barbora Šikutová

Úrad vlády SR

Sekcia vládnej legislatívy, odbor technickej podpory

Nám. slobody 1/29,

81370 Bratislava

Tel. +421 2 572 95 610

Fax. +421 2 5441 3909

solvit@vlada.gov.sk

SOLVIT v princípe rieši akýkoľvek cezhraničný problém medzi podnikom alebo jednotlivcom na jednej strane a vnútroštátnym verejným orgánom niektorého členského štátu na strane druhej, ktorý sa týka možného porušenia práva EÚ.

Oblasti problematík riešenými sieťou SOLVIT:

• uznávanie odborných kvalifikácií a diplomov
  • prístup ku vzdelávaniu
  • povolenia na pobyt
  • hlasovacie práva
  • sociálne zabezpečenie
  • zamestnanecké práva
  • vodičské preukazy
  • registrácia motorových vozidiel
  • hraničné kontroly
  • prístup výrobkov a služieb na trh
  • právo podnikať ako samostatne zárobkovo činná osoba
  • verejné obstarávanie
  • dane
  • voľný pohyb kapitálu a platieb a iné.

Viac informácií: http://ec.europa.eu/solvit/site/about/index_sk.htm

Publikované: 12.03.2010 / Aktualizované: 15.03.2010 HoreTlačiť