Slovenská delegácia vo Výbore regiónov

Počas nasledujúcich piatich rokov bude záujmy slovenských regiónov a miest v Bruseli zastupovať deväť volených predstaviteľov. Dňa 9. februára sa ujali svojej funkcie členovia Výboru regiónov (VR), zhromaždenia EÚ združujúceho regionálnych a miestnych zástupcov. Členom Výboru regiónov je od roku 2004 aj predseda PSK Peter Chudík.

Na ustanovujúcom plenárnom zasadnutí Výboru regiónov v rámci funkčného obdobia 2010 – 2015 sa regionálni a miestni zástupcovia zaviazali, že budú využívať svoje nové právomoci vyplývajúce z Lisabonskej zmluvy na to, aby Európu viac priblížili občanom. Okrem toho, že zmluva rozširuje oblasti povinnej konzultácie počas procesu prijímania právnych predpisov EÚ, VR má právo podať žalobu na Európskom súdnom dvore v záujme obhajovania právomocí európskych regiónov a miest.

Slovenská delegácia vo Výbore regiónov v rámci funkčného obdobia 2010 – 2015

Podmienkou členstva vo Výbore regiónov je podľa Zmluvy o EÚ volená funkcia regionálneho alebo miestneho územného celku alebo politická zodpovednosť voči volenému zhromaždeniu.

Celkový počet 344 členov výboru a rovnaký počet náhradníkov vymenúva Rada ministrov EÚ na návrh členských štátov na obdobie piatich rokov. Môžu byť vymenovaní znova. Členstvo vo VR sa automaticky končí uplynutím alebo stratou miestneho alebo regionálneho mandátu, na základe ktorého boli príslušní členovia Výboru regiónov navrhnutí. Na zvyšný čas funkčného obdobia ich nahradia noví členovia. Členovia výboru nemôžu byť zároveň členmi Európskeho parlamentu.

Slovenská delegácia pozostáva z deviatich členov a rovnakého počtu náhradníkov. V súčasnosti sú miesta pre slovenských členov a náhradníkov vo VR rozdelené tak, že regionálnym orgánom (samosprávnym krajom) prislúcha päť kresiel a miestnym orgánom (mestám a obciam) prislúchajú štyri kreslá.

Vláde Slovenskej republiky predloží svoj návrh Únia miest Slovenska (UMS) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) spolu s predsedami ôsmich samosprávnych krajov. Vláda Slovenskej republiky prijme svoje rozhodnutie na základe navrhnutého zoznamu členov a konečný zoznam postúpi Rade ministrov EÚ, ktorá vymenuje členov VR.

Zdroj: Výbor regiónov

Viac informácií:

Viac informácií o Výbore regiónov:

Publikované: 04.03.2010 / Aktualizované: 04.03.2010 HoreTlačiť