Pracovná cesta novozvolených poslancov PSK

V dňoch 24.-26. februára traja novozvolení poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Nadežda Sirková, Emil Chlapeček a Miroslav Daňo absolvovali informatívnu návštevu v Bruseli. Pracovnú cestu predstaviteľov ôsmych samosprávnych krajov pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci so Zastúpením PSK v Bruseli a finančne ju podporila Európska komisia v rámci svojho programu prioritných návštev.

Cieľom pracovnej cesty bolo priblížiť fungovanie európskych inštitúcií a pôsobenie Zastúpenia PSK v Bruseli. Program návštevy krajských predstaviteľov začal návštevou Domu slovenských regiónov, kde sa poslanci stretli so zástupcami samosprávnych krajov v Bruseli. Spoločne diskutovali o pôsobení slovenských regiónov v centre európskeho diania a význame regionálnych zastúpení v Bruseli. Poslancom bolo predstavené zastúpenie PSK, ktoré v Bruseli pôsobí už sedem rokov.

Následne bola 24-členná delegácia VÚC prijatá podpredsedom Európskej komisie (EK) Marošom Šefčovičom v sídle EK budove Berlaymont. Poslanci regionálnej samosprávy diskutovali s podpredsedom EK pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu o odporúčaných opatreniach EÚ pre Grécko, personálnej reforme v európskych inštitúciách a zastúpení slovenských pracovníkov v nich. Podpredseda M. Šefčovič predstavil aj pripravovanú stratégiu EÚ do roku 2020, ktorá je momentálne jednou z hlavných tém na európskej scéne. Na záver stretnutia poslanci PSK odovzdali podpredsedovi EK jeho portrét, ktorý bol dielom študentky Viktórie Kiserovej zo Strednej odbornej školy A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou.

Pracovný program pokračoval prezentáciou o Výbore regiónov, ktorý regionálnym poslancom priblížil Boris Essender, pracovník kabinetu generálneho tajomníka. Výbor regiónov je poradný orgán EÚ, ktorý získal vstupom Lisabonskej zmluvy do platnosti väčšie právomoci. Národnú delegáciu Výboru regiónov tvorí deväť zástupcov slovenských krajov, miest a obcí. Od roku 2004 je členom Výboru regiónov predseda PSK Peter Chudík.

Prvý deň bruselskej návštevy bol ukončený stretnutím s europoslankyňou Monikou Smolkovou, ktorá je členkou výboru EP pre regionálnu politiku. Poslankyňa M. Smolková predstavila poslancom PSK fungovanie Európskeho parlamentu (EP). Delegácia PSK pri tejto príležitosti odovzdala pani poslankyni maľbu Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorú vytvorila Mária Girovská, študentka Strednej odbornej školy A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou.

Fotogaléria:

Publikované: 18.03.2010 / Aktualizované: 19.03.2010 HoreTlačiť