„Čistá energia pre všetkých Európanov“

Európsky balík opatrení pre čistú energiu

Koncom minulého roka Európska komisia predložila balík opatrení pod názvom „Čistá energia pre všetkých Európanov“. Ide o poslednú dôležitú časť rámca politík EÚ v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030. Tento balík sa týka oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti. Súčasťou je revízia smernice o energetickej efektívnosti a smernice o energetickej hospodárnosti budov. Cieľom je akcelerovať mieru renovácií budov, nakoľko 75% budov v Európskej únii je vysoko neefektívnych. Budovy predstavujú 40% celkovej spotreby energie a 36% CO2 emisií.

Európska únia sa zaviazala znížiť emisie CO2 do roku 2030 najmenej o 40%, modernizovať hospodárstvo EÚ, vytvárať pracovné miesta a rast. Ak sa podarí od roku 2021 mobilizovať verejné a súkromné investície vo výške 177 miliárd eur každý rok, tento balík opatrení môže priniesť nárast HDP o 1% a vytvorenie 900 000 nových pracovných miest počas nasledujúcich desať rokov. Cieľom je urobiť z energetickej efektívnosti prioritu, dosiahnuť vo svete vedúce postavenie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a zabezpečiť spotrebiteľom spravodlivé podmienky.

Tento legislatívny balík bude prerokovaný v Európskom parlamente a Rade EÚ.

Viac informácii:

Tlačová správa v slovenčine:

Tarasovová Natália
Zastúpenie PSK v Bruseli