„Via Karpatia“ – kvalitná, rýchla a bezpečná preprava osôb a tovarov

Prešovský samosprávny kraj (PSK) spoločne so svojim severným susedom, poľským Podkarpatským vojvodstvom (WP), ale tiež inými regiónmi krajín EÚ, sú si vedomí dôležitosti a významu kvalitných cestných prepojení pre hospodársky a sociálny rozvoj regiónov. Aktuálnym problémom v tomto smere je najmä disproporcia, resp. absencia kvalitných cestných spojení vo smere sever – juh. Absentuje prepojenie, ktoré by prispelo ku kvalite dopravy vo všeobecnosti, urobilo prepravu osôb bezpečnejšou a rýchlejšou, ale najmä vytvorilo priaznivé podmienky pre tovarovú prepravu. Preto je v tomto smere aktuálnou iniciatíva regiónov siedmych krajín EÚ k prijatiu potrebných opatrení z úrovne vlád jednotlivých krajín, ako aj predstaviteľov príslušných inštitúcií EÚ, smerujúcich k výstavbe tranzitnej trasy „Via Karpatia“ a jej začleneniu ako celku do transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).

PSK inicioval už v júni 2003 v Humennom pracovné stretnutie k výstavbe „Via Karpatia“ (vtedy ešte pod názvom „Via Baltica“, ako medzinárodného koridoru, ktorý by prechádzal regiónmi EÚ pozdĺž jej hraníc). Cieľom bolo viesť vzájomný dialóg s predstaviteľmi regionálnej a miestnej samosprávy, štátnej správy a odborných kruhov v oblasti dopravy a pozemných komunikácií SR, Poľskej republiky a Maďarskej republiky k problematike výstavby medzinárodnej tranzitnej trasy sever – juh „Via Karpatia“ s dôrazom na aspekty výstavby rýchlostnej komunikácie R 4 na území SR (ako súčasti trasy „Via Karpatia“).

Myšlienka výstavby trasy „Via Karpatia“ bola neskôr prvýkrát iniciovaná poľskou stranou v roku 2006 uskutočnením medzinárodnej konferencie za účasti ministrov dopravy niektorých krajín, ktorými trasa prechádza. Na nasledujúcej medzinárodnej konferencii ministrov dopravy siedmych krajín, ktorými trasa prechádza (Litvy, Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Grécka) v poľskom Lançute v roku 2010, títo podpísali rozsiahlu verziu tzv. Lançutskej deklarácie,kde prijali záväzok prijať všetky potrebné opatrenia s cieľom začleniť celú túto trasu (Klaipeda - Kaunas – Białystok – Lublin – Rzeszów – Košice – Miškolc – Debrecín – Oradea – Logoj - Calafat/Constanta – Sofia/Svilengrad – Thessaloniki) do siete TEN-T v rámci revíznej smernice vydanej k tejto otázke EÚ.

Jasný signál podpory tejto myšlienke vyslali Prešovský samosprávny kraj a Podkarpatské vojvodstvo. V tomto smere najmä v priebehu roku 2012 zintenzívnili svoje úsilie prostredníctvom využitia existujúcej platformy, ktorou sú zasadnutia pracovnej skupiny pre spoluprácu územnej samosprávy v rámci Medzivládnej slovensko – poľskej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Na zasadnutiach predmetnej pracovnej skupiny bolo dohodnuté na podporu a propagáciu výstavby predmetnej trasy zorganizovať v roku 2012 konferenciu v Bruseli a v poľskom Lançute.
Konferencia v Bruseli sa konala 2.10.2012 na základe iniciatívy oboch regiónov a europoslanca Poľskej republiky, počas ktorej bola prijatá tzv. Bruselská deklarácia.

Posledná konferencia, organizovaná PSK a Podkarpatským vojvodstvom sa uskutočnila v poľskom Lançute a Rzeszowe v dňoch 29.-30. novembra 2012 za účasti predstaviteľov regiónov a expertov v oblasti cestného hospodárstva krajín EÚ, ktorými predmetná trasa „Via Karpatia“ prechádza. Účastníci konferencie prerokovali aspekty výstavby jednotlivých úsekov trasy v jednotlivých krajinách a prijali výzvu adresovanú predstaviteľom Európskeho parlamentu a Rade, smerujúcu k podpore výstavby trasy „Via Karpatia“ a jej začleneniu ako celku do hlavnej transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).

• Výzva regiónov EÚ účastníkov medzinárodnej konferencie pod názvom „Cestná trasa Via Karpatia – príležitosť na posilnenie konkurencieschopnosti východných regiónov EÚ“ (Łancut – Rzeszow, Poľská republika, 29.-30. novembra 2012)

Juraj Latta
oddelenie medzinárodnej spolupráce