Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

V piatok vernisáž výstavy A. Warhola

obrázok - Výstava Andy Warhola

V piatok 8. októbra bude v cisterciánskom opátstve v Escaladieu, v departmente Horné Pyreneje, slávnostne otvorená výstava o pôvode, živote, tvorbe a umeleckom odkaze Andyho Warhola pod názvom Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ. Na jej príprave pracovali predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Generálnej rady Horných Pyrenejí vo Francúzsku takmer dva roky.

Súčasťou vernisáže budú videoprezentácie a dokumenty orientované na tému výstavy, predstavené budú fragmenty kultúry a podobne. Počas výstavy bude francúzskej verejnosti predstavené nielen dielo umelca, známeho ako kráľa pop artu, ale celý rad sprievodných akcií. V kontexte s významom umelca ako „ikony“ a s jeho pôvodom, budú návštevníkom k dispozícii aj skvosty východného obradu - gréckokatolícke a pravoslávne ikony zo zbierok Šarišského múzea. Výstava bude mať aj silný edukatívny náboj, keďže jej súčasťou budú diela mladých slovenských a francúzskych umelcov. Uskutoční sa množstvo podujatí pre školskú mládež.

Okrem predsedu PSK Peter Chudík sa na vernisáži zúčastní aj poslanec Zastupiteľstva PSK Ivan Solej, majitelia diel, zástupcovia Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a Šarišského múzea v Bardejove. Na otvorenie výstavy pricestuje tiež mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Francúzsku, Marek Eštók a riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži, Božena Krížiková.

O výstavu je vo Francúzsku veľký záujem, už dnes si vstupenky rezervovali tisícky Francúzov. Pri príležitosti konania výstavy pripravila France Televisions 3 obrazový a zvukový 13 minútový dokument o PSK, o pôvode a tvorbe umelca a o procese rozvoja spolupráce, ktorý bude odvysielaný 23. októbra. Z vernisáže sa uskutoční 30 minútový priamy prenos v nasledovanejšom večernom vysielacom čase.

PSK a Generálna rada departmentu Horné Pyreneje rozvíjajú decentralizovanú spoluprácu už od roku 2003. V začiatkoch bola spolupráca orientovaná do oblasti rozvoja cestovného ruchu, sociálnych služieb, regionálneho rozvoja a regionálnej politiky, podpory rozvoja spolupráce na úrovni miestnej samosprávy a mikroregiónov. V súčasnej dobe tento proces orientovaný hlavne do oblasti vzdelávania, práce s mládežou a rozvoj mládežníckych aktivít v oblasti športu a ekológie, ale najmä do oblasti kultúry. Výstava Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ, je úspechom a veľkou príležitosťou nielen na prezentáciu umelca, ale aj na preukázanie schopnosti zachovania a prezentáciu jeho tvorby a odkazu, na prezentáciu a propagáciu kultúrnych inštitúcií kraja, jeho kultúry, tradícií a umenia.

***

Prešov 4. októbra 2010

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK
a
Juraj Latta
oddelenie medzinárodnej spolupráce
Kancelária predsedu

Publikované: 04.10.2010 / Aktualizované: 04.10.2010 HoreTlačiť