Predseda PSK prijal veľvyslanca SR na Ukrajine

V piatok, 12. februára prijal predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR na Ukrajine J.E. pána Pavla Hamžíka.

Počas prijatia boli otvorené aktuálne témy, ktoré obidvaja predstavitelia v rámci rozvoja slovensko-ukrajinských vzťahov považujú vo vzťahu k PSK za dôležité.

Ústrednou témou rozhovoru boli otázky postavenia a podpory rozvoja národnostných menšín a aspekty rozvoja vzájomných bilaterálnych vzťahov a cezhraničnej spolupráce PSK s jeho ukrajinským partnerom Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny.

V prvej rovine ide najmä o aktívnu podporu zameranú na oblasť kultúry a vytvorenia vhodných podmienok pre rozvoj ukrajinskej menšiny na Slovensku a slovenskej na Ukrajine.

Nemenej významnou oblasťou, ktorá bola na programe stretnutia, je otázka práv národnostných menšín vzdelávať sa v materinskom jazyku a v kontexte s tým potreba zlepšovať vyučovaco - materiálnu základňu na školách s vyučovacím jazykom slovenským v Užhorode a ukrajinským v Prešove, o to tak z úrovne miestnych, regionálnych, ako aj národných orgánov.

Posúdené boli tiež otázky stavu, zamerania a perspektív rozvoja cezhraničnej spolupráce medzi PSK a Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny. Pán veľvyslanec uvítal a ocenil úsilie a dosahované výsledky obidvoch regionálnych partnerov v procese rozvoja cezhraničnej spolupráce, ako ich príspevok do rozvoja slovensko-ukrajinských vzťahov a spolupráce. Ocenená bola tiež iniciatíva susedných regiónov pri organizovaní Dňa priateľstva – Dňa dobrosusedstva, ktorý už niekoľko rokov organizujú na hraničných priechodoch striedavo na území PSK a KSK.

Aktuálnou bola tiež téma možného vnútropolitického vývoja na Ukrajine v kontexte s výsledkami nedávnych prezidentských volieb a ich vplyv na rozvoj slovensko-ukrajinských vzťahov a spolupráce.

Veľvyslanca SR na Ukrajine počas prijatia na Úrade PSK sprevádzali pán Marián Sládeček, generálny konzul SR v Užhorode a pán Stanislav Obický, honorárny konzul Ukrajiny vo Vranove nad Topľou.

Juraj Latta
oddelenie medzinárodnej spolupráce