Francúzske opátstvo v Escaladie ožije Warholom

PSK pripravuje jedinečné podujatie o živote a diele kráľa pop artu

Expertnou návštevou departementu Horné Pyreneje v dňoch 3. - 6. februára 2010 bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) pokračovať už v polovici minulého roku odštartovanej príprave výstavy o živote a diele kráľa pop artu Andy Warholu v opátstve v Escaladie, departement Horné Pyreneje vo Francúzsku.

dekoračný obrázok

Výstava je pripravovaná ako jedinečné kultúrne medzinárodné podujatie, aktérmi ktorého sú na slovenskej strane: PSK, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach a Generálna rada a Múzeum v opátstve Escaladie Horných Pyrenejí na francúzskej strane. Výstava sa pripravuje na báze bilaterálnej decentralizovanej spolupráce PSK s partnerským francúzskym departementom Horné Pyreneje v rámci Akčného plánu spolupráce na rok 2010.

Jedinečnosť podujatia je v tom, že nepôjde len o klasickú výstavu diel Andyho Warhola, ale o ucelené komplexné podujatie pod názvom „Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ“, ktoré na jeseň 2010 v Múzeu v opátstve Escaladie a iných miestach departementu Horné Pyreneje umožní jeho návštevníkom oboznámiť sa tiež s jeho pôvodom, životom a tvorbou. Tvorcovia podujatia (predstavitelia MMUAW a Múzea v Escaladie) pripravujú zaujímavý projekt, ktorý bude tematický členený na viac častí. Pôjde o prezentáciu vybraných diel umelca, zdokumentovanie pôvodu umelca rôznymi dokumentmi a artefaktmi, prezentácie jeho života a kraja pôvodu, prezentáciu artefaktov vychodokresťanskej byzanskej kultúry ikon v kontexte so životom a filozofiou tvorby Andyho Warhola, prezentáciu súčasného výtvarného umenia, ako odkazu Andyho Warhola pre mladých slovenských a francúzskych umelcov a ďalšie sprievodné akcie. Predpokladá sa tiež uskutočniť muzeoedukologické sprievodne aktivity, čím podujatie získa silný edukatívny náboj.

Počas vyššie uvedenej expertnej návštevy budú prerokované technické, organizačné a iné potrebné otázky prípravy a uskutočnenia, tak samotnej výstavy diel umelca, ako aj vyššie uvedených podujatí a na mieste v priestoroch múzea v Escaladie budú komplexne posúdené všetky aspekty a možností usporiadania, ochrany a všestranného zabezpečenia výstavy a sprievodných akcií.

PSK rozvíja bilaterálnu decentralizovanú spoluprácu s Generálnou radou Horné Pyreneje a jej subjektami už od roku 2003 a za dobu jej existencie boli dosiahnuté pozoruhodné výsledky v oblasti regionálneho rozvoja, podpory rozvoja cestovného ruchu, obchodu a podnikania, v oblasti sociálnych služieb, kultúry a v poslednej dobe i vzdelávania.

Juraj Latta
oddelenie medzinárodnej spolupráce, Kancelária predsedu