Týždeň v PSK 2018 - 12/52

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• V Podtatranskom múzeu sprístupnili výstavu Čaro detstva. Vyše 300 hračiek z celého sveta pochádza zo súkromnej zbierky Alice Tokarčíkovej. Najstaršia je z roku 1910.
  • Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach získalo do zbierky 11 originálnych obrazov, ktoré zobrazujú atentát na amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Múzeu ho zapožičal súkromný zberateľ na dobu neurčitú.
  • Krajské múzeum v Prešove - Kaštieľ Stropkov pozýva na výstavu betlehemov z dielne Márie Režnickej „A Ty, Betlehem...“. Expozícia bude sprístupnená verejnosti do 1. februára 2019.
  • Hlasovať o Naj zariadenie v cestovnom ruchu v PSK môžete až do 13. januára. Viac info na www.severovychod.sk.

Jingel PSK

Poznáme laureátov krajských ocenení
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Krajská samospráva udelila najvyššie krajské ocenenia - Ceny Prešovského samosprávneho kraja a Ceny predsedu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2018. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa konalo v Divadle Jonáša Záborského v Prešove 18. decembra.

Ukážka program – 5 sek

Cenu Prešovského samosprávneho kraja udelilo Zastupiteľstvo PSK Jozefovi Bobalikovi za nezlomnú vôľu a odvahu pri presadzovaní morálnych hodnôt a slobody prejavu.

Nasleduje priama reč.

• Jozef Bobalík, laureát Ceny PSK: "Človek bol aj nepriateľom štátu, ale nakoniec vyšlo, že je neprávom a nakoniec si ho ešte vážia. –to je cena, že človek má cenu nie je otrok, ale je človek. a človek je bytosť, ktorá si zaslúži najväčšie ocenenie."

Plukovník Radoslav Lacko a kapitán Peter Toďor boli ocenení in memoriam. Cena Prešovského samosprávneho kraja im bola udelená za dlhoročný prínos pre rozvoj kraja a mimoriadne zásluhy pri záchrane života, zdravia a majetku občanov.

Nasleduje priama reč.

• Andrea Lacková, dcéra laureáta Ceny predsedu PSK: "Je to veľmi ťažké tam stáť a čosi povedať, ale samozrejme je to veľká česť, ako som spomenula predtým a vážime si to, že sa na prácu otca a jeho kolegu Peťa nezabúda a že Prešovský kraj a taktiež Hasičský a záchranný zbor oceňujú ich dlhoročnú prácu."
  • Jarmila Toďorová,manželka laureáta Ceny predsedu PSK: "Určite by sa Peťo s Radom tešili a je to také veľmi milé, že sa na nich nezabúda a dúfam, že to bude trvať aj naďalej, že nikto na nich nezabudne. Lebo svoju prácu si fakt veľmi vážili a stále vraveli, že aj zadarmo by tu prácu robili, lebo to bol ich koníček."

Laureátom Ceny PSK sa stal spevák Peter Lipa, ktorého krajská samospráva ocenila pri príležitosti životného jubilea 75 rokov. Cenu získal aj za intenzívny dlhoročný osobný vklad pre rozvoj slovenskej hudobnej scény predovšetkým jazzovej a populárnej hudby a úspešnú propagáciu Prešovského kraja. Peter Lipa si ocenenie prevzal 29. novembra v priestoroch Úradu PSK.

Ukážka odovzdanie ocenenia – 3 sek

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský udelil svoju cenu profesorovi Jozefovi Živčákovi. A to za významný prínos v rozvoji biomedicínskeho výskumu na úrovni vývoja a aplikácií pri riešení náhrad tkanivových a kostných defektov rôznych diagnóz širokého spektra pacientov.

Nasleduje priama reč.

• Jozef Živčák, laureát Ceny predsedu PSK: "Mám to šťastie, že robím pre ľudí a viete robiť pre ľudí to je to najväčšie šťastie, pomáhať človek jeden druhému."

Laureátom Ceny predsedu PSK sa stala hudobná skupina Slnovrat, ktorá si vyslúžila ocenenie za významný prínos k rozvoju folkovej hudby na Slovensku a dlhoročnú reprezentáciu Prešovského kraja.

Nasleduje priama reč.

• Ľudovít Billý, Slnovrat, laureát Ceny predsedu PSK: "Je pre nás veľkou cťou a zároveň aj takým záväzkom, aby sme naozaj boli pravdiví na pódiu, aby sme odovzdávali pravdu našim poslucháčom, ale zároveň tá cena nepatrí len nám ale a našim rodinám, blízkym priateľom a zároveň aj tým, ktorí v Slnovrate hrali, spievali."

Milan Majerský udelili cenu predsedu francúzskym partnerom Prešovského samosprávneho kraja Departmentu Horné Pyreneje a mestu Lurdy za dlhoročnú spoluprácu, priateľstvo a významný prínos v rozvoji bilaterálnych vzťahov. A to najmä v oblasti rozvoja kultúry, cestovného ruchu a náboženského pútnického turizmu.

Nasleduje priama reč.

• Josette Bourdeu, starostka mesta Lurdy: "Sú to také zmiešané pocity, pociťujem veľmi veľa emócií, ale zároveň som veľmi hrdá na túto cenu, pretože končí sa istá etapa, ale samozrejme budeme pokračovať v začatej spolupráci. Teda ocenili to čo sme už urobili a ešte s väčšou vervou sa pustíme do ďalších etáp spolupráce."

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Skutočným bohatstvom tohto kraja sú predovšetkým ľudia, lebo bez ľudí by si málokto všimol aj tie prírodné bohatstvá. Okrem tých čo boli dnes na javisku sme mali veľký problém vybrať, lebo týchto ľudí šikovných, schopných, múdrych, kreatívnych je v tomto kraji naozaj veľa."

Osobnosti a kolektívy, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj regiónu a jeho prezentáciu doma i v zahraničí si prevzali krajské ocenenia už po 15-krát. Slávnostný galavečer dal tak symbolickú bodku za rokom 2018.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Náš kraj je najväčším krajom a chceme mu venovať najväčšiu pozornosť. Tím ľudí, ktorý je okolo mňa sú schopní, šikovní a hlavne zodpovední ľudia, ktorí chcú meniť kraj k lepšiemu."

Ukážka program – 5 sek

« obsah