Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dôležitý oznam!

Práve sa nachádzate na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk

Krajskí poslanci rozdelili 2 milióny na dotáciách

Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK) schválilo ďalšie financie na projekty v regiónoch. Najviac peňazí z dvojmiliónového balíka sa ušlo kultúre.

Viac ako dva milióny eur rozdelili poslanci z Výzvy poslancov PSK na pondelkovom (26.6.) krajskom zastupiteľstve. Najvyššou sumou pritom podporili projekty z oblasti kultúry. A to vo výške 1,1 milióna eur.

FOTO - Poslanci PSK schválili dotácie vo výške viac ako 2 milióny eur

Vyše 700-tisíc dali na šport, viac ako 46-tisíc na sociálne služby, vyše 51-tisíc na rodinnú samosprávu. V programe podpora životného prostredia a rozvoj environmentálneho povedomia rozdelili medzi žiadateľov viac ako 38-tisíc eur a v programe podpora všeobecne prospešných služieb v zdravotníctve viac ako 36-tisíc eur. Posledné dva programy sú pritom novinkou v grantových programoch.

„Najväčší balík peňazí v rámci grantových schém dnes rozdelili poslanci medzi 715 žiadateľov. Sumou viac ako dva milióny eur podporili zmysluplné projekty v trinástich okresoch kraja, čím pomohli mnohým obciam a mestám, ktoré by inak nemohli svoje zámery realizovať. Samosprávy sa totiž boria s nedostatok financií a každá takáto podpora im pomôže zlepšiť občiansku vybavenosť a život v ich regióne,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Celkovo bolo do Výzvy poslancov PSK doručených 836 žiadostí, podporených bolo napokon 715 žiadateľov. Samosprávy, organizácie, združenia, cirkvi, fyzické či právnické osoby použijú pridelené finančné prostriedky napr. na vybudovanie či rekonštrukciu športovísk, materiálno-technické vybavenie, opravu kultúrnych pamiatok a sociálnych či zdravotníckych zariadení. Ale tiež na usporiadanie detských táborov, vybudovanie oddychových zón, zelených parkovísk či zariadenie ambulancií.

Poslanci PSK vyhlásili tento rok tri dotačné programy – Výzva poslancov PSK, Výzva predsedu PSK a Výzva participatívny rozpočet. V poslednej menovanej výzve rozdelili na májovom zastupiteľstve 390-tisíc eur. V zostávajúcej Výzve predsedu PSK je alokovaných 600-tisíc eur, o žiadostiach sa rozhodne v auguste.

V Prešove 26. júna 2023

Lea Lehotská
Oddelenie komunikácie

E-mail: hovorca@psk.sk