Práve sa nachádzate sa na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Inovačný deň PSK spojil podnikateľov, vedeckú oblasť a štátnu správu

Zámerom je podporiť partnerstvo a nastaviť spoluprácu

Tlačová správa

Svetový koncept Triple helix spája akademickú obec s priemyslom a verejnou  správou za účelom podporiť hospodársky rozvoj. Prešovský samosprávny kraj ho chce implementovať aj vo svojich regiónoch, aby zvýšil ich inovačný potenciál. Ideu predstavil počas vôbec prvého spoločného Inovačného dňa. Podujatie sa sústredilo na vytvorenie partnerstva a posilnenie spolupráce.

Foto: Inovačný deň na Úrade PSK

Inovačný deň, ktorý prebiehal na pôde Prešovského samosprávneho dňa (PSK) vo štvrtok 16. marca, sa stal vhodnou platformou pre aktiváciu zástupcovej verejnej správy, vedeckovýskumných inštitúcií a podnikateľského sektora k vzájomnému partnerstvu. Jeho cieľom bolo vytvorenie funkčného ekosystému nových riešení, ktoré môžu prispieť k rozvoju Prešovského kraja. Prešovský samosprávny kraj ako jeho hostiteľ zároveň vytvoril priestor na identifikovanie problémov či potrieb prizvaných subjektov a tiež na výmenu dôležitých informácií z biznis a vedeckej sféry.

Foto: Inovačný deň na Úrade PSK

„Prešovský kraj je najmenej rozvinutým spomedzi všetkých krajov a má najnižšie HDP a tieto rozdiely nás vysúvajú do nezávideniahodnej polohy. Ak ale spojíme svoje sily s podnikateľmi, univerzitami a tretím sektorom a budeme si navzájom pomáhať, môžeme urobiť výrazný krok dopredu a byť lepšími a úspešnými.  Chceme, aby sme prišli noví investori, na to ale potrebujeme diaľnicu, rýchlostnú cestu R4 a aj pevnú spoluprácu.  Zastavíme odliv mozgov a žiaci našich stredných a vysokých škôl budú môcť v Prešovskom kraji realizovať svoje plány. Inovačný deň a koncept Triple helix nám má pomôcť správne nastaviť spoluprácu, aby sme naštartovali ďalšie biznis aktivity v kraji. Dnes sme tu mali vyše tridsať firiem, viacero zástupcov univerzít a bola to naozaj ideálna šanca na priblíženie problémov, ktoré nás trápia a hľadanie riešení, “ vyjadril sa počas Inovačného dňa Prešovského samosprávneho kraja jeho predseda Milan Majerský.

Foto: Inovačný deň na Úrade PSK

Inovačný deň na Úrade PSK obsahovo nadviazal na Smart konferenciu zo septembra 2022.   Sústredil sa však aj na konkrétne príklady dobrej praxe. Podnikateľom bola predstavená ponuka na vedeckovýskumnú spoluprácu s miestnymi vysokými školami v úzkom napojení na stredné odborné vzdelávanie  PSK. A taktiež aktuálne možnosti financovania takýchto prepojení z Programu Slovensko a Plánu obnovy. Biznismeni v odbornej diskusii predstavili  potrebu  inovatívnych riešení problémov, s ktorými sa stretávajú. A napokon bol hosťom podujatia priblížený i koncept inovačných centier, klastrovanie firiem a vedecko-výskumných inštitúcií, ktoré fungujú vo svete a mohli by sa implementovať tiež v Prešovskom kraji.

Prešovská župa plánuje v sieťovaní aktérov pokračovať adresnejšími stretnutiami na univerzitách, biznis raňajkami a ďalšími aktivitami.

V Prešove 16. marca 2023

Daša Jeleňová