PSK štartuje rozsiahlu rekonštrukciu múzea A. Warhola

Župa realizuje unikátny projekt, ktorý zatraktívni kraj i Slovensko

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj odovzdaním staveniska zhotoviteľovi dnes oficiálne spustil projekt komplexnej rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW).  Do veľkej investičnej akcie za takmer 12,3 milióna eur zapája zdroje z vlastného rozpočtu i dotačné peniaze štátu. Rozsiahla modernizácia má priniesť originálnu stavbu , mnohé multimediálne i  interaktívne prvky a zatraktívnenie nielen  múzea, ale i regiónu.

Vizualizácia: Rekonštrukcia Múzea moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach

Zámer na rozsiahlu rekonštrukciu medzilaboreckého múzea vznikol v roku 2019 a získal aj podporu štátu, ktorý na projekt pôvodne vyčlenil účelovo 7,1 milióna eur. V priebehu obdobia, kedy sa tvorila projektová dokumentácia pre realizáciu stavby, ceny rástli natoľko, že predpokladaná hodnota zákazky radikálne stúpla. Výdavky projektu sa po verejnom obstarávaní spolu s nákladmi na zabezpečenie stavebného i autorského dozoru vyšplhali na 12,3  milióna eur, pričom z prostriedkov ministerstva financií napokon pôjde  5,1 milióna eur. Prešovský samosprávny kraj zafinancuje túto významnú investičnú akciu sumou 7,2 milióna eur.

Foto: Interiér Warholovho múzea v súčasnosti

„Celý projekt mal pomerne zložitý vývoj, no podstatné je, že sme s krajskými poslancami našli zhodu - toto múzeum si zaslúži výrazný investičný zásah, nielen čiastkové opravy a bežné rekonštrukcie. Dostali sme síce od štátu menej, ako bolo sľúbené, dokonca sme dúfali v navýšenie prostriedkov, hoci sa tak nestalo, dnes je pre nás všetkých veľký deň.  Začíname s realizáciou unikátnej stavby, ktorá má nadregionálny, priam národný charakter. Hovoríme tu o jednom z dvoch svetových múzeí, ktoré má obrovský potenciál pre prezentáciu mesta, kraja i Slovenska. Investícia je významná aj z pohľadu rozvoja regiónu, podporu cestovného ruchu či podnikateľského prostredia,“ uviedol za Prešovský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Warholovho múzea, jeho predseda Milan Majerský.

Foto: Odovzdanie stavby do rekonštrukcie 14.4.

Ako dodal, nový vzhľad múzea by mal  korešpondovať s jedinečným významom a odkazom samotného kráľa pop-artu. Rekonštruovať sa bude fasáda, priestory, vybuduje sa prístavba i nadstavba vrátane nových schodísk a výťahov. Prestavba múzea má priniesť interaktívnosť, aplikáciu svetelných, projekčných, zvukových a holografických technologických prvkov vrátane prezentácie umenia v exteriéri na strešnej terase, fasáde budovy, ako aj na novom námestí pred samotnou budovou. Samotný projekt kraj pripravoval v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach, zhotoviteľom je po verejnom obstarávaní konzorcium  Swietelsky- Slovakia a GMT projekt, ktoré  má stavbu odovzdať do 18 -ich mesiacov.

Foto: MMUAW V Medzilaborciach v súčasnosti

Stavba je špecifická technológiami, ktoré sú vo vnútri,  aby zabezpečovali chod  galérie a adekvátne prostredie pre vzácne diela s ohľadom na bezpečnosť a klimatické požiadavky.  Exteriérovým prvkom a osobitnou črtou je oceľová konštrukcia, v ktorej je 250- tisíc ton ocele  na umiestnenie multimediálnych nosičov na rôzne predstavenia a expozície. Sme stotožnení s technológiami. Vnímame to ako výzvu, sme ale pripravení zrealizovať to v termíne a bez väčších problémov,“ povedal za dodávateľov stavby konateľ spoločnosti  Slavomír Gmitter.

Vizualizácia: Rekonštrukcia Múzea moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach

MMUAW v Medzilaborciach sídlilo doteraz  v pôvodnej budove kultúrneho domu, ktorá dlhodobo   neplnila funkciu moderného múzea v kontexte reprezentácie diel Andyho Warhola. Sídlo postavené v priebehu 80-tych rokov minulého storočia bolo  zastarané a technický stav už nevyhovoval zámerom zriaďovateľa i samotných múzejníkov.

„Modernizácia objektu prinesie zásadné rozšírenie galérie i depozitu, vznik nových ateliérov, exkluzívny priestor pre vzdelávacie programy až po pútavejšie expozície. Skelet budovy bude dotvorený responzívnou fasádou, od ktorej sa odvíja celá esencia vizuálu a unikátneho prepojenia exteriéru s interiérom. Výrazne zmodernizované expozičné priestory, bistro, chillout zóna s posedením, prechodná strecha s amfiteátrom pre 100 ľudí  a veľa interaktívnych a multimediálnych prvkov, verím, prinesú návštevníkom múzea niekoľkonásobne bohatší  zážitok , ako tomu bolo doteraz,“ doplnil riaditeľ MMUAW Martin Cubjak.

Foto: Odtlačky rúk na vstupných dverách z roku 1991 v rámci odovzdania stavby do rekonštrukcie

Ako dodal, Warholovo múzeum je dočasne presťahované do detašovaného pracoviska budovy bývalého gymnázia v Medzilaborciach , pričom samotné diela sú zabezpečené v depozitoch. Hoci múzeum bude počas rekonštrukcie zatvorené, aktivity neustanú. MMUAW pripravuje viacero zahraničných výstav v Slovinsku, Chorvátsku a na sklonku roka v priestoroch Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. V rámci Slovenska  sú naplánované výstavy konceptu  Warhol Tour, a to v mestách Stropkov, Snina a Humenné. Realizovať sa budú experimentálne výstavné, edukačné i zaujímavé online projekty.

V Prešove 14. apríla 2023

Daša Jeleňová