Aké podujatia chystajú kultúrne organizácie PSK?

Top podujatia v kultúre

Tlačová správa

Prípravy na letnú sezónu v kultúrnych inštitúciách PSK sú v plnom prúde. Múzeá, galérie, hvezdárne, divadlá i PUĽS už teraz premýšľajú, ako pritiahnuť do svojich priestorov viac návštevníkov. Chystajú nové výstavy, premiéry i podujatia.

Kultúrne organizácie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa už pripravujú na letnú sezónu 2023. V talóne majú niekoľko podujatí, s ktorými plánujú pritiahnuť záujem širokej verejnosti. Veľkú pozornosť bude pútať napr. výnimočná výstava na Ľubovnianskom hrade, ktorá vzíde zo spolupráce s Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

FOTO - Ľubovniansky hrad

Výstavu pod názvom „Kráľovné Andyho Warhola na kráľovskom hrade Ľubovňa“ uvidia návštevníci hradu už počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny. Pozostávať bude zo 16 serigrafií, štyroch farebných portrétov kráľovnej Elizabethy II., kráľovnej Margrethe II., kráľovnej Beatrix a kráľovnej Ntombi Twala.

Medzi najväčších ťahúňov tejto letnej sezóny bude bezpochyby patriť aj nová stála expozícia Podtatranského múzea v Poprade s názvom „Knieža z Popradu“. Tá bude moderným spôsobom prezentovať unikátny nález európskeho významu. Verejnosti by mala byť sprístupnená v prvom polroku tohto roka.

Odbornú kultúrnu verejnosť určite zaujme septembrová medzinárodná konferencia Vihorlatského múzea v Humennom „Za veľkú mláku“, ktorá sa povenuje téme vysťahovalectva. Zúčastnia sa jej partneri z USA, Ukrajiny i Slovenska.

Medzinárodný význam má už aj tradičné podujatie „Karpatská kraslica 2023“. Ako avizuje Vihorlatské múzeum, tento rok sa zameria na prezentáciu umenia uchovávania krasličiarstva partnerského Múzea kraslíc v meste Kolomyja na Ukrajine.

Krajská galéria v Prešove ponúkne stálu expozíciu, otvorenú ešte v polovici decembra 2022, „Sakrálne umenie 15.-19. storočia“, ktorá prezentuje 52 sakrálnych drevorezieb a ikon. Medzi nich patria i vzácne diela Majstra Pavla z Levoče vyrobené priamo pre Prešov.

Divadelné predstavenia a letné kino sú pre návštevníkov pripravené v Múzeu v Kežmarku. Lákadlom sezóny bude koncert Richarda Müllera, ale i tradičné podujatie Dni židovskej kultúry. To bude tento rok obohatené o špeciálne komentované prehliadky, chute židovskej kuchyne a židovskú hudbu, ktorú si návštevníci vypočujú počas koncertu v hradnej kaplnke.

Leto s Rákocim, Detská univerzita či Kino v paláci – to je len zlomok toho, čo plánuje pre verejnosť Krajské múzeum v Prešove. Najvýznamnejšie letné podujatie pripravuje už aj Šarišské múzeum v Bardejove. V expozícii ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch budú môcť návštevníci vidieť počas „Hrnčiarskych dní“ ukážky práce lokálnych hrnčiarov, točenie na hrnčiarskom kruhu, modelovanie z hliny a ukážku výpalu v poľnej peci. Podujatie bude sprevádzané hudobným programom a predajom miestnych remeselných produktov.

V rámci medzinárodného multimediálneho projektu ART&HOLOCAUST v spolupráci s Nórskom, podporený z Grantov EHP, sa bude v Tatranskej galérii v Poprade v roku 2023 konať séria podujatí. Medzi výnimočné pripravované projekty sa hlási projekt Hry s umením 2023 pod názvom Architektúra – ukazovateľ kultúry, či výstava významných umelcov Juraja Bartusza a Petra Pollága.

Zaujímavú programovú ponuku má na tento rok aj Hvezdáreň a planetárium v Prešove, ktoré do svojich zrekonštruovaných priestorov láka malých aj veľkých astronómov. Verejnosť sa môže tešiť na programovú paletu podujatí aj v spolupráci s Klubom prešovských turistov a filmovým festivalom POCITY.

Medzi významnejšie udalosti a aktivity Vihorlatskej hvezdárne v Humennom bude patriť dostavba a otvorenie „Výskumno-prezentačného centra parkov tmavej oblohy v Karpatoch“ v rámci projektu Karpatská hviezdna dráha (ENI). V projekte „Cez Poloniny ku hviezdam“ (POO Poloniny) je plánovaná výstavba dvoch pozorovacích pavilónov pre astrofotografiu a vizuálne pozorovania.

Divadelní nadšenci sa môžu tešiť aj na nové premiéry. Výnimočný projekt Divadla Jonáša Záborského v Prešove pod názvom „Chicago“ uvidia návštevníci na divadelných doskách Historickej budovy DJZ v premiére 22. septembra. Ide o jeden z najslávnejších amerických muzikálov z roku 1926.

Až štyri premiéry uvedie tento rok Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove. Pôjde o predstavenia „Ivanov“, „Osem žien“ a dve diela v rusínskom a ukrajinskom jazyku. Premiéru s názvom „Jarné vody“ sa chystá odpremiérovať tento rok Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS).

V Prešove 2. februára 2023

Lea Lehotská