Na stredných školách na Spiši sa preinvestuje 11,2 miliónov eur

Zmodernizuje sa škola v Kežmarku i Starej Ľubovni

Tlačová správa

Vďaka prostriedkom z Integrovaného regionálneho operačného programu sa dve stredné školy na Spiši zmodernizujú. Celkovo sa v nich preinvestuje 11,2 miliónov eur. Župa si od týchto projektov sľubuje skvalitnenie praktického vyučovania i zatraktívnenie odborov.

Na dvoch stredných školách v Prešovskom kraji sa preinvestuje v rámci operačného programu IROP 11,2 miliónov eur. Konkrétne v SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku to bude vyše 6,5 miliónov eur a na Spojenej škole v Starej Ľubovni vyše 4,7 miliónov eur. Na utorkovom (25.1.) odovzdávaní stavenísk zhotoviteľom to potvrdil predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský.

FOTO - Symbolické poklepanie zárubne na Spojenej škole v Starej Ľubovni

„Som veľmi rád, že sme dnes mohli odštartovať projekty, vďaka ktorým sa školy na Spiši stanú modernými vzdelávacími centrami. Pevne verím, že investícia vo výške 11,2 miliónov eur nielen vylepší podmienky praktického vyučovania na SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku a Spojenej škole v Starej Ľubovni, ale tieto školy aj zatraktívni. Je v našom záujme, aby sa žiaci mohli vzdelávať v moderných priestoroch a na špičkových strojoch, ktorými disponujú aj firmy. Už onedlho si budú deviataci vyberať stredné školy a ja som presvedčený, že aj táto modernizácia a vylepšenia na školách im môže pomôcť pri ich rozhodovaní,“ uviedol Majerský.

V rámci 6,5 miliónovej investície sa zmodernizujú odborné pracoviská na troch lokalitách SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku. Na ulici Kušnierska brána sa pri hlavnej budove školy vybuduje moderné a reprezentatívne konferenčné centrum, obnoví sa fasáda, zrekonštruuje sa oplotenie a chodník. Taktiež sa doplní potrebné vybavenie odborných učební novou technológiou (parný konvektomat, hnetáč, kysiareň, modulová pec, trezírovací stroj, stroje na zrenie a následné kysnutie cesta a pod.). Revitalizácia hlavnej budovy s telocvičňou a konferenčné centrum si vyžiada investíciu takmer 1,5 miliónov eur. Práce by mali byť dokončené za jeden kalendárny rok.

V lokalite Pradiareň sa vybuduje unikátny moderný areál "Minifarmy" so všetkou potrebnou infraštruktúrou pre chov hospodárskych zvierat a moderné poľnohospodárstvo. Vzniknú napr. moderné priestory, ako je vyšetrovňa, pitevňa, náraďovňa, vytvoria sa vhodné podmienky na vykonávanie základných laboratórnych skúšok potravín či spracovanie mlieka.

FOTO - Vizualizácia lokality Pradiareň

Okrem toho sa tu vybuduje kompletné zázemie pre chov a starostlivosť o hospodárske zvieratá, kúpi sa nový obilný kombajn vybavený modernými prvkami pre odbory „agromechanizátor – opravár“ a „mechanizácia pôdohospodárstva“. Taktiež sa zakúpi dron na aplikáciu pesticídov, hnojív a herbicídov, kolesový traktor s navádzaním a riadením či samohybná rezačka na výrobu konzervovaných krmovín. Tiež sa vybudujú garáže na údržbu strojov. Celková investícia predstavuje 3,2 miliónov eur, pričom modernizácia by mala byť hotová v júli budúceho roku.

Komplexne sa zrekonštruuje a zmodernizuje aj elokované pracovisko v obci Rakúsy, kde prebieha odborné vzdelávanie v odboroch stavebná výroba, potravinárska výroba a spracúvanie dreva. Investícia si vyžiada vyše 475-tisíc eur, pričom práce by mali byť hotové v januári 2023. Navyše, investícia do materiálno-technického vybavenia vo všetkých troch lokalitách (Kušnierska brána, Pradiareň, Rakúsy) bude predstavovať 1,3 miliónov eur.

Na Spojenej škole na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni sa celkovo preinvestuje vyše 4,7 miliónov eur. V rámci toho sa zrekonštruujú existujúce priestory, urobí sa prístavba pre stolársku dielňu s moderným stolárskym vybavením, vytvorí sa cvičný hotel z internátnych izieb, vybuduje sa nový moderný objekt pre výučbu „barbeque“ a cukrárov s množstvom nových zariadení. V škole vznikne aj Multifunkčné regionálne vzdelávacie centrum, vybudujú sa tri športoviská (multifunkčné ihrisko, atletická dráha a workout ihrisko) a investuje sa aj do zvýšenia energetickej hospodárnosti školy. Táto modernizácia si vyžiada vyše 3,6 miliónov eur a ukončená by mala byť v júli roku 2023.

FOTO - Vizualizácia Spojená škola Jarmočná Stará Ľubovňa

Ďalších 1,1 miliónov eur sa použije na nákup moderného materiálno-technického vybavenia. Doplnený bude napr. moderný softvér na projektovanie nábytku a interiérov, ako aj ďalšie potrebné IKT a digitálne vybavenie ako servre, 3D potravinové tlačiarne, kamera, fotoaparát, veľkoformátový plote, či interaktívny dotykový monitor.

Oba projekty – na školách v Kežmarku i v Starej Ľubovni, sú súčasťou Iniciatívy Catching- up Regions v rámci komponentu „Zlepšovanie stredného odborného vzdelávania a prípravy“. Cieľom je zlepšením kvality odborného vzdelávania a prípravy prostredníctvom investícií do skvalitnenia materiálno-technických a priestorových podmienok pre odborné vzdelávanie žiakov.

V Prešove 25. januára 2022

Lea Heilová