Prešovským županom na ďalšie štyri roky bude Milan Majerský

Získal viac ako 111-tisíc platných hlasov

Samospráva

Predsedom Prešovského samosprávneho kraja bude na ďalšie štyri roky Milan Majerský (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ). Post župana obhájil v sobotňajších (29.10.) spojených voľbách, v ktorých si občania volili starostov, primátorov, poslancov aj predsedov krajov. Od obyvateľov kraja získal Majerský 111 343 platných hlasov, čo predstavuje 42,01 percenta.

Na druhom mieste skončil Michal Kaliňák (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), ktorý mal o 28 138 platných hlasov menej. Získal teda 83 205, čo je 31,39 percenta. Tretí bol Milan Mazurek (REPUBLIKA) s 10,88 percentami, čo predstavuje 28 834 hlasov a štvrtý bol Ján Bync (NEKA) so 4,49 percentami, čo je 11 921 hlasov. Nasledujú Michal Biganič (NEKA) so 8 634 hlasmi (3,25 %), Filip Kuffa (ŽIVOT) so 6 689 hlasmi a Patrícia Reváková  (NK/NEKA) so 6 679 hlasmi (2,52 %) a napokon Ingrid Tomková - Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (1,42 %) s 3 788 hlasmi od voličov. Dvaja kandidáti – Ľubomír Goliaš (Hnutie ONÁS) a Jozef Mihalčin (SRDCE – SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA, strana vlastencov) sa krátko pred konaním volieb vzdali kandidatúry.

FOTO - Milan Majerský obhájil pozíciu predsedu Prešovského samosprávneho kraja (TASR)

Do krajského parlamentu zasadne po novom 65 poslancov, teda o troch viac ako v doterajšom volebnom období. Celkovo bude obhajovať záujmy občanov 26 nových poslancov a 39 „staronových“ poslancov, ktorí obhájili svoj mandát. Celkovo sa o krajské poslanecké kreslo uchádzalo 494 kandidátov.

Volebný obvod Bardejov bude zastupovať šesť poslancov – Patrik Mihaľ (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), Juraj Bochňa, Pavol Ceľuch, Jozef Kmec všetci traja NEKA), Marek Hudák a Štefan Harčarufka (obaja KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ).

Za volebný obvod Humenné bude päť poslancov - Jana Vaľová (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Luciána Hoptová (ÚSVIT), Michal Babin (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), Lucia Sukeľová (NEKA) a Ondrej Mudry (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA).

Volebný obvod Kežmarok bude reprezentovať šesť poslancov – Štefan Bieľak (NEKA), Ján Ferenčák (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Pavel Hudáček (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), Pavol Slovík (NEKA), Milan Mazurek (REPUBLIKA) a Milan Glevaňák (NEKA).

Za volebný obvod Levoča budú traja poslanci – Miloslav Repaský (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Jana Suráková (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ) a Jozef Gura (NEKA).

Volebný obvod Medzilaborce bude zastupovať najmenej poslancov, v počte jeden, a to Adrián Kaliňák (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA).

Za volebný obvod Poprad bolo zvolených osem poslancov – Anton Danko (NEKA), František Majerský (STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI), Jozef Janiga, Vladimír Lajčák, Štefan Pčola, Martin Lajoš (všetci NEKA), Igor Wzoš (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ) a Milan Baran (NEKA).

Najviac poslancov bude mať volebných obvod Prešov, v počte 13. Do zastupiteľstva PSK zasadne Michal Kaliňák (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), František Oľha (SPOLU, DS, ŠANCA, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Progresívne Slovensko), Pavel Hagyari (STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI), Andrea Turčanová, Zuzana Bednárová, Gabriel Paľa (všetci traja KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), Miroslav Benko (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Artúr Benes (NEKA), Vladislav Bašista (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Viera Leščáková, Marián Damankoš (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), Rudolf Dupkala (NEKA) a Richard Eliáš (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA).

Volebný obvod Sabinov bude mať zastúpenie v podobe piatich poslancov – Vladimír Jánošík (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Michal Repaský (NEKA), Jozef Kanuščák (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), Marek Hrabčák (NEKA) a Peter Kandráč (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA).

Sninu budú v novom volebnom období zastupovať traja poslanci – Nadežda Sirková (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), Ján Holinka (NEKA) a Peter Vološin (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ).

Za volebný obvod Stará Ľubovňa sú štyria poslanci – Peter Bizovský (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA), František Orlovský (KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ), Michal Didik (NEKA) a Martin Karaš (Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA).

Občanov Stropkova budú zastupovať dvaja poslanci – Martin Jakubov a Dušan Lukáč (obaja KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ).

Za Svidník v krajskom parlamente zasadnú traja poslanci - Ján Vook, Ján Hirčko a Michal Iľkanin (všetci traja NEKA).

Volebný obvod Vranov nad Topľou budú zastupovať šiesti poslanci – Ján Ragan, Jozef Baran, Peter Kocák (všetci NEKA), Jozef Berta, Jaroslav Makatúra (obaja Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA) a Alfonz Kobielský (NEKA).

Najväčšie zastúpenie v krajskom parlamente budú mať nezávislí poslanci, a to v počte 27. Koalíciu KDH, SME RODINA, SaS, ZA ĽUDÍ a koalíciu Hlas - sociálna demokracia, SMER - SD, SZÖVETSÉG – ALIANCIA bude zastupovať zhodne po 16 poslancov. Dvaja poslanci sú za politický subjekt Starostovia a nezávislí kandidáti. Po jednom zástupcovi majú dve koalície  OĽANO – NOVA- Kresťanská únia – Zmena zdola  a Demokratická strana – ODS – Občianski demokrati Slovenska, Progresívne Slovensko, SPOLU, ŠANCA. V krajskom parlamente majú po jednom poslancovi aj strany Republika a Úsvit.

Volebná účasť v Prešovskom samosprávnom kraji dosiahla 47,50 percenta. Svojich zástupcov si tak volilo 302 512 ľudí z celkových 636 834 zapísaných voličov v 1003 volebných okrskoch.

Podrobnejšie výsledky volieb sú zverejnené na www.vucpo.sk.

V Prešove 2. novembra 2022

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK