Z Odkaliska Poša odobrali ďalšie vzorky

Geologický prieskum zafinancoval Prešovský samosprávny kraj

Tlačová správa

Priamo z dna Odkaliska Poša odobrali nedávno vzorky, ktoré určia, čo všetko sa v odkalisku nachádza. Výsledky by mali byť známe na jar roku 2023.

Z Odkaliska Poša odobrali prvýkrát vzorky priamo z jeho dna. Geologický prieskum environmentálnej záťaže, ktorý sa urobil začiatkom decembra, zafinancoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) z vlastného rozpočtu sumou 50-tisíc eur. Ide tak o prvý hmatateľný výsledok spolupráce deklarovaný memorandom medzi župou a troma obcami.

FOTO - Odber vzoriek v Odkalisku Poša

„Vzorky sedimentov odobrala oprávnená košická firma EKOLAB, s.r.o. z dna odkaliska, z vysušeného brehu odkaliska a z prepadovej veže. Som rád, že sa nám podarilo konečne odobrať vzorky aj zo samotného dna odkaliska, kde predpokladáme viaceré vrstvy nebezpečných látok. Výsledky geologického prieskumu a analýzy odobraných vzoriek jednej z najväčších environmentálnych záťaží by sme mali mať k dispozícii už na jar budúceho roku. Pevne verím, že nám to pomôže urýchliť proces odstránenia a sanácie odkaliska,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Prešovský samosprávny kraj podpísal v máji tohto roku Memorandum o spolupráci s troma obcami vo Vranovskom okrese, ktoré sú najviac ohrozené touto environmentálnou záťažou. A to s obcou Nižný Hrabovec, Nižný Hrušov a Poša.

Všetky strany sa zaviazali, že sa budú spoločne zasadzovať za urýchlené odstránenie tejto environmentálnej záťaže a jej sanáciu. Prešovská župa podporuje vyriešenie tohto ekologického problému od roku 2018, pritom Odkalisko Poša nie je v jeho agende. Spolu so starostami obcí chce kraj vyvíjať tlak na štát aj na základe výsledkov odobratých vzoriek.

V Prešove 21. decembra 2022

Lea Lehotská