Samosprávy chcú byť pre zahraničné investície ešte pripravenejšie

Ministerstvo hospodárstva zintenzívňuje spoluprácu s krajmi, mestami i obcami

Tlačová správa

Minister hospodárstva Karel Hirman, štátny tajomník Peter Švec a generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj a investície (SARIO) Robert Šimončič vycestovali na východ Slovenska, kde sa 2. decembra stretli na pôde úradu Prešovského samosprávneho kraja s predsedom Milanom Majerským a predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom. Stretnutia sa zúčastnili i ostatní zástupcovia oboch krajských samospráv, miest a obcí. Hlavnou témou diskusií bol rozvoj oboch krajov, vytváranie podmienok pre investičné projekty a priemyselné parky.

Foto : Minister hospodárstva SR Karel Hirman

Cieľom rezortu je zvýšiť prípravu regiónov pre príchod zahraničných investícií, zlepšiť vzájomnú koordináciu a komunikáciu medzi štátom, regiónmi a investormi. Ide tak o prvú pracovnú cestu zástupcov rezortu hospodárstva a agentúry SARIO do regiónov, pričom v ďalšom období sú plánované  návštevy ostatných krajov Slovenska.

Pozornosť ministerstva a agentúry SARIO bude zameraná na rozvoj regiónov ešte viac ako doteraz. Našou prioritou bude systematický prístup pre prípravu a vzájomnú komunikácia. Preto sme sa chceli stretnúť so zástupcami krajov na východe Slovenka a priamo sa rozprávať o tom, čo pre ich región znamenajú zahraničné investície, priemyselné parky, ako spolupracovať pri realizácii už rozbehnutých projektov, alebo pri príprave nových tak, aby sme si vzájomne rozumeli,“ povedal po stretnutí  minister hospodárstva Karel Hirman. Ako uviedol, stretnutie si malo zadefinovať, čo je potrebné urobiť na miestnej a čo na centrálnej úrovni. „Na našej úrovni sme už iniciovali vznik medzirezortnej skupiny, keďže sme tiež videli a pociťovali potrebu koordinácie s investormi. Teraz sa k medzirezortnej skupine budú pripájať miestne samosprávy, aby celková spolupráca mala systém, a aby mohla flexibilne a koordinovanie riešiť  problémy, ktoré prichádzajú, ale i dopredu pripravovať plány zrozumiteľné pre investorov a vzájomne týmto spôsobom pomôžeme rozvoju krajov a celého nášho východného Slovenska,“  K. Hirman.

Foto: Rokovanie s ministrom hospodárstva na Úrade PSK

Možnosť diskusie o hospodárskom rozvoji najmenej rozvinutých okresov, ale s značným potenciálom pre domácich či zahraničných investorov ocenil aj prešovský župan. „Veľmi ma teší  záujem spoločnými silami vytvárať hospodársky rast dvoch krajov – Košického a Prešovského. Spolu tvoríme východ, ktorý je dlhodobo poddimenzovaný väčšími investíciami zo strany doterajších vlád. Formát na takej širokej platforme veľmi oceňujem, keďže sú tu primátori a starostovia našich miest a obcí, čo je výnimočná situácia a príležitosť na to, aby sme boli úspešní. Ďakujem p. ministrovi za túto možnosť. V primátoroch, starostoch a županoch má štát solídnych partnerov, ktorí majú záujem pomôcť Slovensku rásť,“ zdôraznil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Foto: Rokovanie s ministrom hospodárstva na Úrade PSK

Formát podujatia v gescii ministerstva hospodárstva sa uskutočnil v takejto podobe po prvýkrát. Ambíciou rezortu je po v novom roku naďalej komunikovať na lokálnej úrovni a uskutočniť podobné stretnutia aj v ďalších krajoch.

V Prešove 5. decembra 2022

Tlačový odbor MH SR a Oddelenie komunikácie a propagácie PSK