Obec Varhaňovce je pozitívnym príkladom čerpania eurofondov

Eurokomisári na terénnej návšteve ocenili pokroky v práci s rómskou komunitou

Tlačová správa

Európske finančné mechanizmy pomáhajú zvyšovať životnú úroveň rómskych komunít v regiónoch. Pozitívnym príkladom čerpania eurofondov je obec Varhaňovce, ktorá je zapojená aj do pilotnej iniciatívy Catching-up Regions v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). O konkrétne pokroky a výsledky sa v rámci osobnej návštevy včera zaujímali vysokí predstavitelia Európskej komisie i podpredsedníčka vlády SR spolu s prešovským županom.

Foto: Eurokomisári vo Varhaňovciach

Obec Varhaňovce v okrese Prešov má za európske peniaze zrealizovaných viacero projektov. V obci vybudovali prístavbu materskej školy, komunitné centrum, zateplili obecný úrad a v rómskej osade vybudovali vodovod. Sanáciou prešla aj nelegálna skládka, vo výstavbe je zberný dvor i rodinné domy. To, ako sa život v obci, kde žije 80 % Rómov, postupne mení k lepšiemu, sa vo štvrtok (24. novembra) prišli presvedčiť v rámci terénneho výjazdu  komisári Európskej komisie Elisa Ferreira a Nicolas Schmit  spolu s podpredsedníčkou vlády Veronikou Remišovou  a predsedom PSK Milanom Majerským.

„Vidíme, že európske prostriedky sa tu využívajú účelne. Hoci s  rómskymi komunitami sú problémy a zložitá práca, forma pomoci, akú máme možnosť spoznať v tejto obci, je nesmierne užitočná a pomáha komunite dostať sa na pracovný trh, zapojiť do výstavby vlastných domov, získať pracovné návyky či učiť finančnej gramotnosti. Znevýhodnené skupiny obyvateľov sú tiež Európania, sú to naši občania v ktorejkoľvek krajine sa nachádzame a sú dôležití, pretože tvoria desatinu populácie. Je našou úlohou, aby sme im poskytli príležitosti,“  uviedla komisárka pre súdržnosť a reformy E. Ferreira.

Foto: Stretnutie vo Varhaňovciach

Pomoc pri zlepšovaní životných podmienok ponúka aj iniciatíva Catching-up Regions, do ktorej je obec zapojená od roku 2019 ako jedna zo šiestich pilotných obcí Prešovského kraja a to v rámci komponentu zameraného na integráciu marginalizovaných rómskych komunít (MRK). V spolupráci s PSK obec podala sedem projektov v hodnote takmer 3,5 mil. eur. Jeden z nich  je ukončený, dva sa aktuálne realizujú a ostatné budú ukončené do konca roka 2023.

„Teší ma, že táto iniciatíva doslova otvorila dvere a sprístupnila aj týmto menším obciam prístup k eurofondom, bez ktorých by rozvoj obcí nebol možný. Práve Varhaňovce sú príkladom dobrej praxe a integrovaného prístupu, a ja som rád, že sme sa do aktivity Európskej komisie a Svetovej banky zapojili  a dokázali sme inšpirovať starostov a starostky, ktorí majú skúsenosť s rómskou komunitou a chcú im pripraviť lepšie podmienky pre život, a tým vylepšiť aj život majority v obci. Som  presvedčený, že  aj ďalšie obce zapojené do iniciatívy - Ostrovany, Dlhé Stráže, Varadka, Čičava a Krivany, využijú zdroje EÚ na dobré a zmysluplné projekty, ktoré napokon budú motiváciou pre ďalšie samosprávy,“  povedal počas návštevy predseda PSK Milan Majerský.

Foto: Krajčírska dielňa vo Varhaňovciach

Konkrétne vo Varhaňovciach sa ukončil projekt sanácie nelegálnej skládky a realizuje sa projekt vybudovania zberného dvoru a miestnych občianskych poriadkových služieb, ktoré dohliadajú na bezpečnosť a poriadok v obci. Do konca budúceho roka sa tu majú zrealizovať projekty výstavby vodovodu, kanalizácie a chodníkov.

Mimo aktivít CURI je prínosom aj detašované pracovisko župnej SOŠ podnikania a služieb so sídlom v Lipanoch fungujúce priamo v priestoroch komunitného centra. Obec tiež intenzívne spolupracuje s mimovládnou organizáciou Projekt DOM.ov, v rámci ktorého pomáha rómskym rodinám so svojpomocnou výstavbou rodinných domov. Zároveň sa tu realizujú aj ďalšie sociálne projekty, ako napríklad terénna práca, menšie obecné služby pre dlhodobo nezamestnaných, ako aj národný projekt zdravé regióny, v rámci ktorého sa miestnym MRK poskytuje zdravotná mediácia a poradenstvo.

Foto: Svojpomocná výstavba rodinných domov vo Varhaňoviach

„Všetky projekty podporené z eurofondov vrátane tých, ktoré aktuálne realizujeme v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, sú veľmi dôležité a prispievajú k tomu, aby ľudia z obce mali zabezpečené nielen základné životné podmienky, ale hlavne začlenili sa plnohodnotne do spoločnosti, našli si prácu, realizovali a socializovali sa. Vidíme prvé úspechy napríklad v tom, že máme nulovú kriminalitu, polovica Rómov si našla prácu vo firmách v Prešove a Košiciach, obyvatelia sa tu navzájom rešpektujú a pomáhajú si. A to je za posledné roky veľký pokrok,“ poznamenala dosluhujúca starostka obce Ľubica Pankievičová.

Terénna návšteva vo Varhaňovciach sa uskutočnila v rámci konferencie Tvoríme lepšie Slovensko, ktorú vo štvrtok 24. novembra zorganizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v Prešove pri príležitosti predstavenia Programu Slovensko 2021 – 2027.

Foto: Konferencia Tvoríme lepšie Slovensko

„Je to symbolika, že sme práve v tomto kraji, pretože chceme, aby aj najmenej rozvinuté regióny prosperovali a ľuďom na Slovensku sa žilo dobre či vo veľkom meste alebo na východe v malej dedinke. A preto bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme začali a odštartovali program práve tu, v Prešovskom kraji. Veľmi veľa sa tu toho zmenilo a zlepšilo práve vďaka eurofondom. Chceme, aby mal tento región peniaze aj na investície, chceme, aby aj tento kraj prosperoval,“ povedala pri tejto príležitosti podpredsedníčka vlády SR a ministerka MIRRI Veronika Remišová.

V novom programovom období bude môcť Slovensko zo zdrojov Európskej únie využiť takmer 13 miliárd eur. Investície budú smerovať na zlepšenie života ľudí v regiónoch, energetickú bezpečnosť, digitalizáciu i na zelené riešenia.

V Prešove 25. novembra 2022

Daša Jeleňová