Novinka kraja Výzva Participatívny rozpočet má víťazné projekty

Zrevitalizuje sa ulica, kalvária, vybuduje open air múzeum travertínov

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj v tomto roku prvýkrát vyhlásil Výzvu Participatívny rozpočet a do rozdelenia časti verejných financií zapojila verejnosť. Obyvatelia kraja o úspešných projektoch z okresov rozhodovali v SMS hlasovaní. Jeho výsledky sú známe, realizovať sa bude trinásť projektov v jedenástich okresoch, medzi ktoré sa rovným dielom prerozdelilo 130-tisíc eur. Použijú sa na revitalizáciu ulice, dovybavenie areálu, opravy chodníkov, fasád či zabezpečenie ozvučenia i zriadenia open air minimúzea travertínov.

Prešovský samosprávny kraj v tomto roku premiérovo vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z tzv. Participatívneho rozpočtu s alokáciou vo výške 130-tisíc eur. Rozhodol sa podporiť menšie komunitné projekty organizácií, združení a cirkví na území PSK zamerané na inováciu jestvujúcej alebo vytvorenie novej verejnej služby vo verejnom priestore. Ale aj na revitalizáciu týchto priestorov a ich komunitnú infraštruktúru.

„Z tejto našej grantovej novinky mám úprimnú radosť, pretože je to ďalší krok k tomu, ako byť bližšie k obyvateľom našich okresov a umožniť im aktívne sa zapojiť do vecí verejných a tým do zveľadenia a zatraktívnenia svojich miest a obcí. Spoločne sme tak dali zelenú novým zaujímavým a zmysluplným verejnoprospešným projektom, ktoré sú o ľuďoch a pre ľudí,“ vyjadril sa k vyhláseniu novej výzvy predseda PSK Milan Majerský.

Do rozhodovania, ktoré  projekty z jednotlivých okresov budú podporené zhodne sumou 10-tisíc eur a umožní sa ich realizácia, bola priamo zapojená široká verejnosť. A to prostredníctvom SMS hlasovania. Verejnosť si mohla vybrať spomedzi dvadsiatky schválených žiadostí o dotáciu z jedenástich okresov a svojmu favoritovi poslať SMS hlas v termíne od 1. do 15. apríla. Dva okresy (Medzilaborce a Stará Ľubovňa) vo výzve nemali zastúpenie. Hlasovanie prebiehalo v rámci každého okresu PSK samostatne a jeho priebežné výsledky boli denne aktualizované na webovom sídle kraja. Prešovská župa v rámci hlasovania celkovo prijala 12 998 SMS hlasov.

V okrese Bardejov získal najviac hlasov verejnosti a všeobecne celého hlasovania, spolu 2 114, projekt Slovenskej provincie Saleziáni don Bosca. Krajskú dotáciu vo výške 10-tisíc eur použijú na výmenu okien Pastoračného centra pre Rómov.

Vďaka krajským peniazom sa Pod Sokolejom v Humennom vybaví areál zariadenia pre pastoráciu rodín oddychovými zónami a v okrese Kežmarok zrekonštruuje kultúrno-spoločenské centrum Stráne pod Tatrami.  V Levočskom okrese uspel v hlasovaní verejnosti projekt dodávky a montáže ozvučenia Baziliky na Mariánskej hore. V Gánovciach v okrese Poprad umožní krajská dotácia vybudovanie open air minimúzea travertínov Slovenska. V Milpoši (okr. Sabinov) sa opraví fasáda na Gréckokatolíckom chráme sv. Petra a Pavla a v Snine (okr. Snina) priestory komplexu Farnosti Božieho milosrdenstva. V okrese Stropkov dostal zelenú projektu z Turian nad Ondavou. Hlasujúci rozhodli, že sa tu zrealizuje projekt zateplenia fasády farskej budovy. Za Svidnícky okres uspelo o.z. Mladý Svidníčan, ktorý vďaka krajskej dotácii 10-tisíc eur zrevitalizuje športový areál. Do revitalizácie, avšak Stankovskej ulice, sa pustia aj v obci Sečovská Polianka z okresu Vranov nad Topľou, a to vďaka úspešnému projektu Občianskeho združenia 09414.

V okrese Prešov sa v rámci zmienenej výzvy zrealizujú až tri projekty. Kým zámer z Kokošoviec zameraný na rekonštrukciu chodníka a vstupu do miestneho kostola uspel vďaka najvyššiemu počtu získaných SMS hlasov (1 318), o pridelení dotácie ďalším dvom žiadateľom v okrese sa rozhodlo na základe podmienok uvedených vo výzve.  PSK využil  právo v prípade
nerozdelenia finančných prostriedkov medzi nezúčastnené okresy poskytnúť ich žiadateľom, ktorých projekty sa podľa najvyššieho počtu získaných SMS hlasov umiestnili v poradí na ďalšom mieste v rámci všetkých okresov kraja. Sú nimi projekt rekonštrukcie svätyne Kostola sv. Alojza Gonzágu v Podhoranoch (1 317 SMS hlasov) a zámer revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky Kalvária Prešov, za ktorým je Prešovská gotika (1 272 hlasov).

Výsledky SMS hlasovania s počtom získaných hlasov a vyhodnotenie výzvy sú pre verejnosť dostupné na  www.vucpo.sk v sekcii Grantová schéma PSK 2022 – Výzva Participatívny rozpočet 2022.

V Prešove 25. apríla 2022

Daša Jeleňová