Bardejovská knižnica oslavuje 70. výročie

Vo svojom fonde má dnes vyše 77-tisíc knižničných jednotiek

Tlačová správa

Bardejovská knižnica jubiluje - v tomto roku oslavuje 70 rokov svojho založenia.  Jedna z ôsmich knižníc, ktoré zriaďuje Prešovský samosprávny kraj (PSK), si pri tejto príležitosti pripomína významné míľniky svojho pôsobenia v regióne podujatiami a sprievodným programom.

Foto: Okresná knižnica D. Gutgesela Bardejov

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove, založená v roku 1952, je dnes vnímaná ako progresívna kultúrna-spoločenská inštitúcia zameraná na podporu osobného rozvoja, vzdelávania i voľnočasových aktivít. K jej modernizácii prispelo napríklad aj zavedenie nového informačného systému Dawinci a sprístupnenie e-kníh, ktoré financoval PSK.

„Jednou z významných investícií, ktoré prispeli k skvalitneniu služieb knižnice bolo jednoznačne zavedenie nového knižničného systému Dawinci, ktorý si vyžiadal aj zaobstaranie novej techniky.  Systém sme v roku 2020 zavádzali vo všetkých župných knižniciach a konkrétne v Bardejove sme na tento účel preinvestovali takmer 11-tisíc eur,“ priblížil predseda PSK Milan Majerský počas slávnostnej akadémie usporiadanej k oslavám výročia bardejovskej knižnice. Ako uviedol, práve bardejovská knižnica parila k tým, kde sa finalizovali technické detaily certifikácie systému pre účely platobných terminálov, ktoré sa mohli následne aplikovať v ostatných regionálnych knižniciach.

„Systém priniesol atraktívnu novinku, službu e-knihy, ktorá prišla v tom najvhodnejšom čase, a to počas pandémie koronavírusu, kedy mnohí čitatelia privítali možnosť vypožičiavania elektronických kníh. Tie si mohli a stále môžu požičiavať zdarma,“ doplnil M. Majerský.

Foto: Okresná knižnica D. Gutgesela Bardejov

Knižnica prešla výraznými zmenami aj vďaka ďalším úspešne zrealizovaným projektom. Krajská samospráva tu od roku 2018 preinvestovala celkovo viac ako 350-tisíc eur a na nákup nových kníh do jej knižničného fondu prispela z rozpočtu čiastkou takmer 57-tisíc eur.

„V knižnici sa za posledné obdobie zmodernizovali výpožičné priestory, zrekonštruovali sociálne zariadenia za takmer 150-tisíc eur i plynová kotolňa, ktorá si vyžiadala investíciu vyše 82-tisíc eur. Do oddelenia pre deti a mládež sa dokúpili nové regály, v knižnici sa zakúpilo nové interiérové vybavenie. Sme naozaj radi, že sa nám spoločne podarilo vytvoriť moderné a prívetivé komunitné prostredie pre našich čitateľov a návštevníkov,“ uviedla v tejto súvislosti riaditeľka knižnice Iveta Michalková.

Foto: Okresná knižnica D. Gutgesela Bardejov

Knižnica v Bardejove má aktuálne približne 3-tisíc používateľov, ktorí za prvý polrok tohto roku vykonali vyše 76 500 výpožičiek. V jej knižničnom fonde je viac ako 77-tisíc jednotiek. V minulom roku usporiadala viac ako 400 podujatí zameraných na podporu čítania – autorské čítania, literárne festivaly, výstavy, odborné semináre, besedy, súťaže, tréningy komunikácie, tvorivé dielne, tábory a pod. a navštívilo ju takmer 31-tisíc ľudí. Len v prvom polroku 2022 zrealizovala  takmer 220 podujatí na podporu čítania a privítala vyše 19 300 návštevníkov.

Foto: Slávnostná akadémia k 70. výročiu

Výročie svojho založenia si knižnica pripomína celotýždňovým programom venovanom stretnutiam s významnými osobnosťami literatúry a umenia. Súčasťou sú aj podujatia s cestovateľmi aj fotografická výstava o histórii tejto inštitúcie ktorá je pre verejnosť sprístupnená do konca septembra.

V Prešove 9. septembra 2022

Daša Jeleňová