Platy zamestnancov v prímestskej doprave sa zvýšia

PSK na tento účel vyčlenil 834-tisíc eur

Tlačová správa

Celkovo 834-tisíc eur dá prešovská župa v novom roku na zvyšovanie miezd vodičov a technicko-hospodárskych zamestnancov jednotlivých dopravcov.

Od prvého januára 2021 Prešovský samosprávny kraj (PSK) zvýši príspevok na prímestskú autobusovú dopravu. Tým dôjde k zvyšovaniu položky mzdy vodičov, ale aj mzdy technicko-hospodárskym (THP) zamestnancom. Samospráva na tento účel vyčlení 834-tisíc eur.

Po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami (SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné, BUS Karpaty) došlo k celkovému zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov (EON) o 0,07 eur na kilometer. Objednávateľ dopravných služieb, teda Prešovský samosprávny kraj, vynaloží na jedného vodiča priemerne 846 eur ročne, čo predstavuje priemerne 70 eur mesačne do ceny práce vodiča. Celkovo tak na mzdy vodičov pôjde viac ako 556-tisíc eur.

Na THP zamestnancov, ktorí zabezpečujú chod dopravy (dispečeri, konštruktéri cestovných poriadkov, zamestnanci ekonomického oddelenia, pokladne, a ďalší), kraj navyšuje príspevok v priemere o 140 eur do ceny práce zamestnanca. Celkovo tak samospráva dá zo svojho rozpočtu na mzdy THP zamestnancov viac ako 278-tisíc eur.

Okrem toho PSK vyčlení ďalších 1,13 milióna eur na rozvoj integrovanej dopravy. V konečnom dôsledku tak vynaloží na prímestskú autobusovú dopravu v kraji oproti roku 2020 navyše 1,94 milióna eur.

Začiatkom roka 2020 zvýšil PSK vodičom prímestskej autobusovej dopravy všetkých štyroch dopravcov mzdy o desať percent. Celkovo tak zo svojho rozpočtu vyčlenil 1,16 milióna eur.

V Prešove dňa 30. decembra 2020

Lea Heilová