Projekt zlepšenia stredného odborného školstva v PSK má za sebou prvú fázu

Analyzovalo sa 53 školských vzdelávacích programov

Logá Curi

V rámci národného projektu zameraného na zlepšenie kvality stredoškolského odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce prebehlo zasadnutie regionálnej platformy pre odborné vzdelávanie Prešovského samosprávneho kraja. Výstupom je prezentácia výsledkov analýzy vzdelávacích potrieb stredných odborných škôl.

V mesiacoch október 2020 až jún 2021 sa v prostredí zapojených škôl realizovali v rámci projektu „Zlepšenie stredného odborného školstva v Prešovskom samosprávnom kraji“ analýzy vzdelávacích potrieb pedagogických zamestnancov a žiakov. Ich cieľom bolo identifikovať hlavné oblasti nesúladu medzi ponúkanými školskými vzdelávacími programami a požadovanými zručnosťami na trhu práce. Spolu bolo analyzovaných 53 školských vzdelávacích programov.

Zasadnutie regionálnej platformy pre odborné vzdelávanie Prešovského samosprávneho kraja

Na analýze pracoval tím expertov na lokálnych platformách v prostredí škôl takmer 100 členov, a to zástupcovia z radov pedagogických zamestnancov, zástupcovia firiem spolupracujúcich so školami, zástupcovia relevantných stavovských a profesijných organizácií. Taktiež na regionálnej platforme bezmála 40 ľudí, ktorú tvorili nominanti spolupracujúcich subjektov rozdelení do štyroch odborných skupín.

Cieľom tejto analýzy bolo identifikovať a zhodnotiť príčiny, povahu a rozsah potenciálneho nesúladu medzi zručnosťami absolventov konkrétnej SOŠ a potrebami trhu práce. Zároveň spoznať názory zamestnávateľov na kvalitu a relevanciu ponúkaných školských vzdelávacích programov a spracovať návrhy na oblasti inovácie. Analýza sa zamerala aj na potrebu vzdelávania pedagogických zamestnancov v jednotlivých oblastiach a špecifikovanie témy, rozsahu a metód vzdelávania či určenia typu vzdelávacích programov, resp. kurzov.

Na základe výsledkov analýzy a odporúčaní plynúcich z jednotlivých odborných skupín bude vypracovaný podrobný návrh na inovácie a  strategický plán. Ten bude reflektovať dáta uvedené v správe a stane sa predmetom ďalších projektových činností.

Projekt „Zlepšenie stredného odborného školstva v Prešovskom samosprávnom kraji“ je jedným z prvých výstupov Iniciatívy Catching up Regions (CURI) v komponente „Zvyšovanie kvality a efektívnosti stredoškolského vzdelávania v PSK“. Zároveň ide o prvý národný projekt v rámci operačného programu Ľudské zdroje v prioritnej osi Vzdelávanie, kde prijímateľom je samosprávny kraj. V rámci operačného programu ľudské zdroje je vyčlenených 5 miliónov eur.

Do projektu je zapojených päť stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK - SOŠ agropotravinárska a technická Kežmarok, SOŠ polytechnická A. Warhola Medzilaborce,  SOŠ Jarmočná 108 Stará Ľubovňa, SOŠ elektrotechnická Poprad-Matejovce, Spojená škola Ľudmily Podjavorinskej Prešov.

Odbor školstva PSK,  oddelenie projektov stredných škôl

Publikované: 24.06.2021 / Aktualizované: 24.06.2021 HoreTlačiť