Zlepšovanie kvality vzdelávania na SOŠ v PSK napreduje

Ďalších 1,68 miliónov eur ozdraví školy v Kežmarku a Medzilaborciach

Tlačová správa

Na zlepšenie kvality odborného vzdelávania vo vybraných stredných školách získal Prešovský samosprávny kraj ďalší nenávratný finančný príspevok. Peniaze investuje do materiálno-technického vybavenia svojich dvoch škôl, a to SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku a SOŠ polytechnickej A. Warhola v Medzilaborciach.

Iniciatíva Catching-up regions (CURI) pokračuje úspešne v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) aj v roku 2021, a to treťou etapou. Župa sa chce zamerať hlavne na rozbehnuté projekty v rámci piatich komponentov, s ktorých prípravou začala už vlani.

Viditeľné výsledky zaznamenal kraj v rámci komponentu „Zvyšovanie kvality a efektívnosti stredného školstva v PSK“. Už na jeseň minulého roka začal s realizáciou národného projektu zameraného na zlepšenie kvality stredoškolského odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce. Od ministerstva školstva dostal na tento účel nenávratný finančný príspevok vo výške takmer päť miliónov eur.

Hlavným cieľom projektu je prepojenie vzdelávania s potrebami trhu práce, a tým aj zvýšenie zapojenia zamestnávateľov do tvorby a inovácie obsahu vzdelávania. Projektom sa tiež podporí vznik partnerstiev medzi strednými odbornými školami a zamestnávateľmi. Zapojené stredné odborné školy inovujú školské vzdelávacie programy, zrealizujú aktivity zamerané na formálne a neformálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov. Zároveň sa skvalitní tvorba stratégií a vzdelávacích politík na úrovni regionálnej samosprávy PSK.

Plánované investície do rekonštrukcie a výstavby priestorov pre odborné vzdelávanie, ale aj nákup materiálno-technického vybavenia (napr. CNC stroje, merače, softvéry, interaktívne tabule), najmä moderných technológií pre odborné vzdelávanie budú realizované cez Integrovaný regionálny operačný program (IROP).

„Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako Riadiaci orgán pre IROP už schválilo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 1,68 miliónov eur. A to spolu pre dve z vybraných škôl iniciatívy Catching-up regions, konkrétne pre SOŠ agropotravinársku a technickú v Kežmarku a SOŠ polytechnickú A. Warhola v Medzilaborciach. Som veľmi rád, že sa nám darí pokračovať v dobre rozbehnutom projekte, ktorý nielenže ozdraví naše školy, ale aj prepojí vzdelávanie s reálnymi potrebami trhu práce,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

V Medzilaborciach je v rámci celej investície plánovaná rekonštrukcia školy na Duchnovičovej ulici a takisto budov praktického vzdelávania na Mierovej ulici. Schválený príspevok bude smerovať do materiálno-technického vybavenia. Vďaka novým strojom a zariadením odborných učební chce prešovská župa vybudovať z SOŠ polytechnickej A. Warhola v Medzilaborciach moderné vzdelávacie centrum v oblasti služieb, spracúvania dreva, strojárstva a elektrotechniky. A to tak, aby škola poskytovala vysokokvalitné, relevantné a efektívne odborné vzdelávanie a prípravu zodpovedajúcu potrebám trhu a stala sa zároveň inšpiráciou pre ostatné školy v regióne.

V SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku sa v rámci tejto etapy investuje najmä do materiálno-technického vybavenia a stavby elokovaného pracoviska v obci Rakúsy. Cieľom je vytvoriť zázemie pre teoretické a praktické odborné vyučovanie v odbore potravinárska výroba. Modernizáciou objektu a materiálno technického vybavenia sa zabezpečí kvalitná príprava žiakov pre potreby trhu práce.

Do integrovanej investície je zapojených prioritne päť stredných odborných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK – SOŠ agropotravinárska a technická Kežmarok, SOŠ polytechnická A. Warhola Medzilaborce,  Spojená škola Jarmočná Stará Ľubovňa, SOŠ elektrotechnická Poprad-Matejovce a Spojená škola Ľudmily Podjavorinskej Prešov. Celkové investície z operačného programu IROP pre päť vybraných škôl PSK sú plánované vo výške 33 miliónov eur. Pre tretiu etapu iniciatívy župa predstavila zoznam ďalších 12 škôl, v ktorých plánuje pokračovať v podobných investíciách.

V Prešove 16. marca 2021

Lea Heilová