PSK má v laviciach štvrtákov na 64 školách

Plný režim škôl ovplyvňuje covid automat

Tlačová správa

Od  začiatku februára, kedy bola stredným školám umožnená prezenčná výučba pre končiace ročníky, župné školy v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja fungujú nepretržite. Za uvedené obdobie počet takto otvorených župných stredných škôl neklesol pod hranicu 70 percent, pričom po aktuálnom uvoľnení opatrení je to už  takmer 89 %. Od budúceho týždňa je avizovaný návrat žiakov všetkých ročníkov stredných škôl na Slovensku, a to v súlade s platným školským Covid automatom pre jednotlivé okresy.

Otvorenie končiacich ročníkov stredných škôl bolo umožnené od 8. februára, a to na základe platného školského automatu a s ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu v každom okrese. Prezenčné vzdelávanie na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK v  končiacich ročníkoch a v skupinách žiakov, kde nie je možné realizovať dištančné vzdelávanie (tzv. 5 + 1), prebieha od tohto dátumu nepretržite. Štandardom počas celého obdobia je 75 % až 85 % otvorených škôl. K 21. aprílu bolo pre prezenčnú formu vyučovania otvorených až 64 župných stredných škôl z celkového počtu 72, čo predstavuje 88,8 %.

SOŠ ekonomiky, hotelierstva a služieb J. Andraščíka Bardejov

Na dištančnom vzdelávaní ostali žiaci štvrtých ročníkov s nutnosťou ubytovania v školskom internáte a so sťaženými podmienkami na dochádzanie do škôl. Na tento typ vzdelávania prešli školy, resp. triedy i z dôvodu Covid pozitivity u žiakov či učiteľov alebo v prípade, ak sa v karanténe ocitli zamestnanci školy v  rozsahu, ktorý neumožnil efektívne zabezpečenie tejto formy výučby.  Dištančne sa vzdelávalo tiež na tých školách, ktorá  má veľa žiakov na internáte alebo sa okres, v ktorom pôsobí, prepol do čiernej farby Covid automatu.

„K  situácii v školstve ovplyvnenej pandémiou koronavírusu sme pristúpili flexibilne a živo sme sa zaujímali o to, ako prebieha vzdelávanie žiakov končiacich ročníkov a v skupinách 5 + 1 na našich stredných školách. Považovali sme za dôležité, aby boli títo žiaci fyzicky v triedach, ale aj na praktickom vyučovaní, samozrejme, ak to situácia dovolí a mohli naberať potrebné zručnosti a vedomosti. Zdravie je a bude prvoradé, kvalitné vzdelávanie však nesmie ostať v úzadí,“ zhodnotil priebeh prezenčného pre uvedené skupiny žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK jeho predseda Milan Majerský.

V súvislosti s dištančnou a prezenčnou výučbou na stredných školách má dôjsť k zmene od pondelka 26. apríla, kedy je avizovaný návrat do škôl všetkých žiakov. Školstvo sa prepne do tzv. regionálneho Covid automatu a bude fungovať v súlade s podmienkami pre jednotlivé okresy.

„Konkrétne stredné školy majú fungovať v kompletnom režime v okresoch s ružovou  farbou, teda ak sa budú nachádzať v prvom stupni varovania. Na základe aktuálnych dát  a nového rozdelenia okresov v rámci regionálneho covidového automatu schváleného vládou  21. apríla je už teraz jasné, že žiadne naše školy v plnom režime neotvoríme, pretože okresy Prešovského kraja sa  budú nachádzať v 2. alebo 3. stupni varovania, kde je Poprad, Stará Ľubovňa, Levoča a Snina. V druhom stupni varovania je už ale napríklad umožnené prezenčné vyučovanie aj pre prvé štyri ročníky 8-ročných gymnázií,“ spresnil vedúci Odboru školstva PSK Ján Furman.

Počas nasledujúceho týždňa teda bude prezenčné vyučovanie na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK prebiehať v režime ako doposiaľ. Na túto formu výučby po novom prejdú aj prvé štyri ročníky 8-ročných gymnázií, ktoré sa nachádzajú v okresoch zaradených do 2. stupňa varovania – teda do červenej farby. Zo župných gymnázií sa otvoria nižšie ročníky konkrétne v okresoch Prešov, Humenné a Sabinov.

V Prešove 22. apríla 2021

Daša Jeleňová