Kraj má do duálneho vzdelávania zapojených 809 žiakov

Záujem zamestnávateľov o spoluprácu vzrástol o vyše 39%

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal v aktuálnom školskom roku vo svojich stredných školách napriek pandémie vyššie počty  nových žiakov zapojených do systému duálneho vzdelávania.  V súčasnosti je do duálu zapojených 809 žiakov župných škôl, čo je o 59 viac ako vlani.

V Prešovskom kraji je v aktuálnom školskom roku do systému duálneho vzdelávania zapojených 35 škôl (štátnych, cirkevných a súkromných stredných odborných škôl) s 1015 žiakmi.

„Z nich až 31 stredných škôl patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti nášho kraja, kde je v duáli zapojených 809 žiakov. Keď si uvedomíme, že v školskom roku 2017/2018, bolo v duáli len 84 žiakov a dnes ich máme na všetkých typoch škôl viac ako tisíc, je to neuveriteľný pokrok. Som rád, že žiaci sa chcú vzdelávať a učiť remeslo, a že im to vďaka lokálnym zamestnávateľom vieme umožniť,“ spresnil predseda PSK Milan Majerský.

Prešovská župa, v zriaďovateľskej pôsobnosti ktorej je 72 stredných škôl,  má v systéme duálneho vzdelávania školy z jedenástich okresov, najviac z prešovského, a to osem župných škôl a z popradského okresu - šesť župných škôl. Sú to najčastejšie školy technického, elektrotechnického a polytechnického zamerania a tie, ktoré sa zameriavajú na obchod, služby, hotelierstvo či gastronómiu.

Ilustračné foto_SOŠ technická Poprad

V súčasnosti má uzavretú zmluvu o duálnom vzdelávaní so strednými odbornými školami spolu 396 zamestnávateľov, kým v školskom roku 2019/2020 to bolo 284 zamestnávateľov. Nárast sa tak pohybuje na úrovni 39,4%.

"Praktické vyučovanie u zamestnávateľa prináša hneď niekoľko výhod. Okrem iných je to  finančná motivácia pre žiakov a zároveň možnosť overiť si svoje zručnosti a vedomosti v testovacích centrách, ktoré majú firmy zabezpečené. V kraji si  uvedomujeme potrebu prepojenia teoretického vzdelávania na stredných odborných školách s praktickou prípravou, preto neustále podporujeme duálne vzdelávanie. Je to jeden z hlavných faktorov udržania zamestnanosti v regióne a zároveň podpora samotných zamestnávateľov, ktorí si vychovávajú budúcu pracovnú silu,“  dodal M. Majerský.

V súvislosti s vývojom pandemickej situácie bolo v rámci duálneho vzdelávania  od 15. novembra umožnené zamestnávateľovi pokračovať v poskytovaní praktického vyučovania i žiakom, ktorí nie sú ubytovaní v školskom internáte. Možnosť takto vykonávať prax využilo 326 žiakov.

V Prešove 09.06. 2021

Daša Jeleňová

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie