Prešovský kraj má najviac chránených výrobkov z celého Slovenska

Výnimočné sú minerálne vody i soľnobanská čipka

Tlačová správa

Najviac registrovaných chránených označení pôvodu (CHOP) a zemepisných označení (CHZO), z celého Slovenska má Prešovský samosprávny kraj (PSK). Uviedol to v utorok 24. augusta predseda Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Matúš Medvec a generálny tajomník služobného úradu ÚPV SR Jaroslav Ivančo po stretnutí s predsedom PSK Milanom Majerským na Úrade PSK.

Celkovo ide o šesť produktov z PSK, siedmy (Bardejovský med) aktuálne posudzuje Európska komisia v Bruseli. Medzi výrobky s označením pôvodu v Prešovskom kraji patrí minerálna voda Baldovská, prírodná liečivá voda Cigeľka a minerálna voda Salvator. Naopak, Slovenský opál, Soľnobanská čipka a Spišská borovička patria medzi chránené zemepisné označenia.

Stretnutie predsedu PSK so zástupcami Úradu priemyselného vlastníctva SR

„Za Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý inak nazývame patentový úrad, chránime aj slovenské poklady, medzi ktoré patria zemepisné označenia a označenia pôvodu, ktoré dávajú určitý punc konkrétnemu výrobku. Naším spoločným cieľom je podporovať regióny, ale aj mikroregióny, ktoré v rámci krajov existujú a  podporovať produkty, ktoré ich nejakým spôsobom zvýrazňujú, a to nielen doma, ale aj v zahraničí,“ uviedol predseda ÚPV SR Matúš Medvec.  Ako dodal, tak,  cieľom pracovných stretnutí na úrovni samosprávnych krajov je spojiť sily pre prezentáciu kvality regiónu i miestnych výrobcov.

„Naše tradície sú plné emócií a príbehov, či už jednotlivcov, alebo skupín. Ich originalita a kvalita zapísaním svojej značky do registra získavajú nielen pečať hrdosti a duševného bohatstva, ale takisto značku kvality a jedinečnosti. Ako sú vo svete známe holandské syry, alebo francúzske vína, takú pozornosť si určite zaslúžia aj naše regionálne výrobky a domáci producenti,“ povedal  v rámci stretnutia predseda PSK Milan Majerský.

Do registra  môžu pribudnúť aj ďalšie výrobky z regiónov prešovskej samosprávy. Úrad priemyselného vlastníctva to chce docieliť spájaním síl s vyššími územnými celkami. Odborníci ÚPV SR už teraz navštevujú remeselníkov a výrobcov, ktorí o ochrane ešte len uvažujú a poskytuje im poradenstvo a právnu ochranu. V budúcnosti to môže mať dosah na rozvoj miestnej ekonomiky, zamestnanosť, ale aj rozvoj cestovného ruchu.

V Prešove 24. augusta 2021

Daša Jeleňová

Doplňujúce informácie

Produkty s chráneným označením pôvodu (CHOP) sa vyrábajú len na vymedzenom území podľa schváleného postupu alebo receptúry, pričom všetky suroviny pochádzajú z tejto vymedzenej oblasti. Kvalita a vlastnosti produktu sú dané prírodnými a ľudskými faktormi vymedzenej oblasti.

Pri výrobkoch s chráneným zemepisným označením (CHZO) môžu suroviny alebo materiál na jeho prípravu pochádzať z celého sveta, výroba však musí prebiehať na vymedzenom území. Výrobok má špecifickú kvalitu, povesť alebo vlastnosti výrobku možno pripísať danému zemepisnému územiu.

Publikované: 24.08.2021 / Aktualizované: 25.08.2021 HoreTlačiť