Práce na Futbal Tatran aréne by mohli začať ešte pred letom

Dôležité bude stanovisko protimonopolného úradu

Tlačová správa

S výstavbou futbalového štadióna Futbal Tatran arény by sa mohlo začať ešte pred letom. Najprv však musí vydať Protimonopolný úrad SR kladné stanovisko k poskytnutiu dotácií PSK a mestom Prešov na realizáciu výstavby. Zhotoviteľ stavby tak bude mať následne 18 mesiacov na jej dokončenie.

Slovenský futbalový zväz (SFZ) vyjadril podporu realizácii projektu výstavby futbalového štadióna Futbal Tatran aréna (FTA) v Prešove. Uviedol to v stredu 14. apríla prezident SFZ Ján Kováčik krátko po stretnutí s predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milanom Majerským a primátorkou mesta Prešov Andreou Turčanovou.

„Na tento deň sme čakali dlho. Mesto Prešov je nielen krajské mesto, ale aj tretie najväčšie mesto Slovenska a je nesmierne dôležité, aby malo futbalový štadión čo najskôr. Som rád, že tu veľmi rýchlo vznikla taká vzorná koalícia - mesto Prešov, Prešovský samosprávny kraj a Slovenský futbalový zväz. Ani v jednom projekte a meste takéto zoskupenie nevzniklo, pričom rekonštruujeme 23 štadiónov. Čo chvíľa budeme vedieť termín začatia výstavby a ja verím, že Prešov bude mať štadión, ktorý bude dôstojným futbalovým stánkom,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik.

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik

Koncom marca (31.3.) bola podpísaná zmluva s víťazným dodávateľom stavby, ktorým je Ava-stav, s. r. o. Galanta. Podľa prešovského župana by tak okrem posudzovania na protimonopolnom úrade už nemalo výstavbe futbalového štadióna nič brániť.

„Pevne verím, že v najbližších dňoch už budeme mať v rukách vyjadrenie protimonopolného úradu, aby sme mohli pristúpiť k samotnej realizácii projektu. Našou snahou je, aby sa futbalový štadión vybudoval v čo najkratšom čase a aby ho po niekoľkoročnej odstávke mohli využívať športovci z celého kraja. Aj keď  je Prešovský kraj iba partnerom, ktorý chce finančne pomôcť, ja pevne verím, že bude pýchou celého kraja. Urobíme všetko pre to, aby sa nám tento projekt s mestom Prešov a Slovenským futbalovým zväzom podarilo dotiahnuť do úspešného konca,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský s tým, že podporu výstavbe futbalového štadióna vyjadrili ako krajskí, tak aj mestskí poslanci.

Ako potvrdilo mesto, v súčasnosti sa s protimonopolným úradom intenzívne komunikuje. Hneď po jeho pozitívnom rozhodnutí a po doručení stanoviska, sa môže začať stavať.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová

„Našou snahou je, aby sa s výstavbou futbalového štadióna mohlo začať čo najskôr. Spustenie stavebných prác je však podmienené vydaním stanoviska zo strany protimonopolného úradu, ktorý posudzuje, či dotácie zo strany mesta Prešov a VÚC spĺňajú podmienky na poskytnutie štátnej pomoci. Akonáhle budeme mať v tejto veci kladné stanovisko, sme pripravení bezodkladne odovzdať stavenisko zhotoviteľovi. Predpokladáme, že by sa tak mohlo stať pred letom,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Prešovský samosprávny kraj a mesto Prešov vyčlenilo na výstavbu Futbal Tatran arény po 7,2 milióna eur. Slovenský futbalový zväz podporil projekt dotáciou vo výške 2,4 milióna eur, ktorú má budúci rok obdržať zo štátneho rozpočtu. Celá výstavba štadióna by tak mala stáť 16,57 milióna eur bez DPH, čo je 19,88 milióna eur s DPH.

Nový futbalový štadión s kapacitou 6500 divákov bude zaradený do 3. kategórie štadiónov UEFA. Jeho hlavná tribúna bude jedinečná svojím architektonickým prevedením. Štadión by mal vyrásť do 18 mesiacov od prevzatia staveniska.

V Prešove 14. apríla 2021

Lea Heilová