Ľubovnianska nemocnica má nový urgent, operačné i pôrodné sály

Prioritou je komfort pacientov a zvyšovanie štandardov zdravotnej starostlivosti

Tlačová správa

Ľubovnianska nemocnica  má za sebou rozsiahlu rekonštrukciu. V rámci projektu  dobudovania jej kapacít a modernizácie infraštruktúry sa tu preinvestovalo 7 miliónov eur. Zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti v regióne ocenil pri otvorení nových priestorov v piatok 28. mája  minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský i predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Komplexná obnova nemocnice, ktorá trvala od júla 2018 do apríla tohto roku, priniesla vybudovanie nového urgentného príjmu, rozsiahlu rekonštrukciu operačných traktov chirurgického a gynekologicko - pôrodnického oddelenia  a moderné operačné a pôrodné sály. Vďaka projektu sa rozšírilo RTG pracovisko a detské oddelenie, došlo i k zatepleniu a výmene strechy Pavilónu A. V rámci prestavby nemocnice vzniklo navyše nové onkologické ambulantné oddelenie a pribudol výťah v poliklinike.

Nový urgentný príjem v Ľubovnianskej nemocnici v Starej Ľubovni

Celkové náklady na tento ambiciózny projekt dosiahli výšku takmer sedem miliónov eur, z toho 4,1 milióna eur vykryla nemocnica z európskych fondov, zvyšných 2,5 milióna eur vynaložila z vlastných zdrojov. Tie smerovali nielen na stavebné práce,  ale aj dovybavenie  novou prístrojovou technikou.

„Pracujem tu už 40 rokov a stále som rozmýšľal, že keď chceme v budúcnosti prežiť, toto už nie sú operačné a pôrodné sály vhodné 21. storočia. Preto sme začali zháňať peniaze a šetriť. Celá rekonštrukcia nás stála sedem miliónov eur, stavba ako celá nám spotrebovala 5,8 a 1,2 milióna je výbava. Som rád, že sa nám ju podarilo dotiahnuť do úspešného konca, pretože nikto nám na začiatku neveril,“ povedal riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice v Starej Ľubovni Peter Bizovský.

Vďaka zrealizovaným rekonštrukčným prácam a celkovej modernizácii sa zvýšili štandardy bezpečnosti, dostupnosti a efektívnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí z regiónu, ako aj podmienky pracovného komfortu pre samotným zamestnancov nemocnice.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov nemocnice

„Finančná čiastka okolo sedem miliónov eur bola naozaj veľmi rozumne a dobre investovaná. Tieto priestory budú slúžiť pacientom, ale aj samotným lekárom. Tí budú pracovať a vykonávať službu pre ľudí v kvalitných a dobre vybavených priestoroch. Nie je nič lepšie, ako keď nemocnicu opúšťajú zdraví a spokojní pacienti. A je to možno aj takou odmenou toho, že Ľubovnianska nemocnica sa permanentne objavuje v rebríčku spokojnosti na popredných priečkach,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

V rozširovaní a skvalitňovaní zázemia i medicínskych služieb Ľubovnianska nemocnica pokračuje aj ďalšími investíciami. Do konca roka chce finalizovať s výstavbou viacpodlažného parkovacieho domu a gynekologického ambulantného traktu. V horizonte najbližších rokov má v pláne rekonštrukciu oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny, ako i vybudovanie hospicu.

Zrekonštruované priestory Ľubovnianskej nemocnice

„Chcem pogratulovať pánovi riaditeľovi. Takto si predstavujem naše nemocnice v budúcnosti. Tieto priestory sú moderné a pre pacientov, aj personál veľmi priateľské,“ skonštatoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ľubovnianska nemocnica, n.o. poskytuje zdravotnú starostlivosť pre takmer 53- tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. S 26-percentným podielom pacientov mimo spádovej oblasti patrí medzi vyhľadávané zdravotnícke zariadenie v regióne . Ročne je tu  mimo pandemického obdobia hospitalizovaných priemerne 12-tisíc pacientov, vykonaných približne 80- tisíc  vyšetrení

a zrealizovaných viac ako 200-tisíc laboratórnych, diagnostických a rehabilitačných výkonov. Hodnota majetku neziskovej organizácie, ktorej zakladateľmi sú Prešovský samosprávny kraj (70 %) a Mesto Stará Ľubovňa (30 %)  postupne narastá a v súčasnosti predstavuje hodnotu 15 miliónov eur.

V Prešove 28. mája 2021

Daša Jeleňová