Na Ľubovnianskom hrade zrekonštruujú severovýchodnú hradbu a nádvorie

Celkové náklady predstavujú viac ako 850-tisíc eur

Tlačová správa

Odstránenie havarijného stavu a záchrana severovýchodnej hradby i tretieho nádvoria. To je hlavným cieľom blížiacej sa rekonštrukcie na Ľubovnianskom hrade.

Obnova Hradu v Starej Ľubovni pokračuje. Najbližšie sa zrekonštruuje severovýchodná hradba a tretie nádvorie. Prešovský samosprávny kraj (PSK) schválil na tento zámer spolufinancovanie vo výške viac ako 51-tisíc eur.

Hrad Ľubovňa, FOTO: Jano Štovka MQEP

Celá rekonštrukcia by pritom mala stáť viac ako 850-tisíc eur, z toho nenávratné finančné prostriedky od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR tvoria takmer 800-tisíc eur.

Hlavným cieľom projektu je odstránenie havarijného stavu, rekonštrukcia a záchrana severovýchodnej hradby, rekonštrukcia vojenských kasární zo 17. stor. a hradnej studne/cisterny.

Rekonštrukcia počíta aj s pamiatkovým výskumom, sanáciou terénu, pilotážou, odvodnením,  konzerváciou kultúrnych nálezových vrstiev a dostavbou hradného múru použitím pôvodného materiálu. Predpokladaný termín začatia rekonštrukčných prác je koniec tohto roka. Implementácia projektu je naplánovaná do roku 2024.

V zrekonštruovaných priestoroch Ľubovnianskeho múzea – hradu v Starej Ľubovni by mala následne vzniknúť interaktívna zážitková archeologická expozícia. Formou moderných technológií bude návštevníkom prezentovať autentický život vo vojenských kasárňach.

Na treťom nádvorí vznikne po rekonštrukcii sokoliarsky dvor, na ktorom bude umiestnená stála scéna sokoliarov. Prebiehať tu budú ukážky sokoliarskeho remesla, AVES terapia, teda práca s hendikepovanými návštevníkmi, tiež tvorivé dielne zamerané nielen na sokoliarstvo, ale aj ostatné hradné remeslá ako alchymista, parfumér, kováč, bylinkár, a pod.

Projektovým partnerom Ľubovnianskeho múzea – hrad v Starej Ľubovni bude Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella zo Štiavnických Baní – prvá základná škola na svete, ktorá vyučuje sokoliarstvo ako predmet.

V Prešove 9. marca 2021

Lea Heilová