Krajská knižnica má zmodernizovanú pobočku na Šváboch

Pribudli oddychové zóny, rozprávkový dom i „zašiváreň“

Tlačová správa

Pobočka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove - Sídlisko Šváby, ktorá patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK), prešla v uplynulých šiestich mesiacoch modernizáciou. Jej priestory sa vybavené novým nábytkom, knižnými regálmi, miestami na oddych či tínedžerským kútikom. Modernizácia si vyžiadala investíciu celkovo vo výške 17-tisíc eur.

Zmodernizované priestory pobočky Šváby Krajskej knižnice v Prešove

Pobočka župnej krajskej knižnice v Prešove, ktorá sídli na Sídlisku Šváby už 32 rokov, má 1 400 čitateľov a vo fonde viac ako 12-tisíc kníh, sa modernizovala v čase od novembra 2020 do apríla 2021. V rámci modernizácie tu pribudli nové výtvarné riešenia, nábytok, oddychové zóny pre malých i veľkých, tzv. zašiváreň pre tínedžerov a rozprávkový dom Zázračno. Vyradila sa tiež značná časť zastaralého  a opotrebovaného knižničného fondu, ktorý sa nahradil novými knihami Celkovo sa v pobočke knižnice v rámci prác preinvestovalo 17-tisíc eur z rozpočtu knižnice, pričom to boli financie ušetrené  z prostriedkov PSK.

Zmodernizované priestory pobočky Šváby Krajskej knižnice v Prešove

„ Modernizáciou získala táto pobočka naozaj atraktívny a svieži vzhľad, ktorý osloví malých aj veľkých. Práve to je náš zámer, mať v kraji moderné a dobre vybavené knižnice, ktoré držia krok s aktuálnymi potrebami a v ktorých čitatelia nájdu to, čo hľadajú. Preto investujeme či už do ich modernizácie, ale aj nákupu ďalších kníh a zavádzame v nich nové služby a sú to naozaj nemalé finančné prostriedky, aby mohli naše knižnice konkurovať tým európskym, “ uviedol počas otvorenia vynovenej pobočky vo štvrtok 29. apríla  predseda PSK Milan Majerský.

Otvorenie zmodernizovanej pobočky Šváby Krajskej knižnice v Prešove

PSK investoval v minulom roku 142-tisíc eur do nového knižničného systému DAWINCI a do súvisiaceho technického vybavenia. Na nákup nových kníh vlani vyčlenil ďalších takmer 38- tisíc eur, pričom  konkrétne v Krajskej knižnici v Prešove to bolo 10 600 eur. V tomto roku je na obnovu knižničného fondu plánovaná dotácia  pre regionálne knižnice PSK vo výške takmer 67-tisíc eur.

„Knižnice sú len miestom požičiavania kníh, ale aj miestom stretnutia detí, mládeže, seniorov, spisovateľov, kde to žije literárnymi súťažami, výstavami a inými aktivitami. Preto sú priestory knižníc a ich revitalizácia veľmi dôležité. Protipandemické opatrenia ochromili  ich činnosť  a zasiahli do ich služieb. Pre verejnosť sa však neviditeľné aktivity ako akvizícia, katalogizácia alebo bibliograficko-informačná agenda nezastavili ani počas pandémie. Je to nevyhnutný základ, aby bolo na čom stavať. Teší ma, že aktuálna situácia umožňuje knižniciam fungovať a poskytovať služby verejnosti, doplnila vedúca Odboru kultúry PSK Emília Antolíková.

Zmodernizované priestory pobočky Šváby Krajskej knižnice v Prešove

V predchádzajúcich rokoch regionálna knižnica s krajskou pôsobnosťou obnovila aj pobočky na najväčších sídliskách Sekčov a Sídlisku III. Po Šváboch by mala byť revitalizovaná časť Detskej knižnice Slniečko a na rekonštrukciu čaká aj ďalšia pobočka na Sídlisku II - Centrál. Župná inštitúcia a jej zriaďovateľ PSK sa aktuálne pripravujú na najvýznamnejšiu investíciu, a tou bude scentralizovanie troch pobočiek a archívu Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove do jedného komplexu na Slovenskej ulici. Predpokladané investičné náklady na túto modernizáciu predstavujú sumu 4,9 milióna eur.

V Prešove 30. apríla 2021

Ivana Ondriová