Budovu HZOS zrekonštruujú po takmer 35 rokoch

V nových priestoroch bude sídliť osveta aj knižnica

Tlačová správa

V budove Hornozemplínskeho osvetové strediska vo Vranove nad Topľou chce Prešovský samosprávny kraj vytvoriť kultúrno-vzdelávacie a spoločenské centrum. Po rekonštrukcii sa do nej presťahuje aj Hornozemplínska knižnica, čím sa komplexne zlepšia podmienky kultúrneho zázemia v regióne.

Jednou z pripravovaných investičných akcií nad jeden milión eur, ktorú na februárovom zasadnutí Zastupiteľstva PSK schválili krajskí poslanci, je aj rekonštrukcia a celková modernizácia budovy Hornozemplínskeho osvetového strediska (HZOS) vo Vranove nad Topľou, kde bude sídliť Hornozemplínska knižnica.

Vizualizácia projektu, vchod do knižnice

Ide o štvorpodlažnú budovu z roku 1986, do ktorej sa dlhé roky neinvestovalo. Budova nemá bezbariérový prístup a je v havarijnom stave. Rekonštrukciou a modernizáciou budovy by mal vzniknúť multifunkčný komplex pre Hornozemplínske osvetové stredisko a Hornozemplínsku knižnicu. Tá aktuálne sídli v prenajatých nedostatočných priestoroch Domu kultúry mesta Vranov nad Topľou. Realizáciou tohto zámeru získa knižnica nevyhnutnú pridanú hodnotu, keď sa rozšíri kapacita výpožičnej plochy knižnice z terajších 830 metrov štvorcových na podľa štandardov stanovených 1400 metrov štvorcových.

„35-ročnú budovu Hornozemplínskeho osvetového strediska by sme chceli zrenovovať a pravdepodobne aj pristavať, aby sme tak vytvorili veľký kultúrny stánok pre knižnicu a osvetu. Počítame tiež s vybudovaním parkovacej plochy, úpravou potoka, zelene a oddychovej časti v blízkosti budovy, tiež s chodníkmi a bezbariérovým prístupom. Celkové náklady odhadujeme na 3,6 milióna eur. Som presvedčený, že týmto projektom sa nám podarí vytvoriť kvalitné zázemie pre kultúru vo Vranove nad Topľou,“ ozrejmil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Zároveň dodal, že realizáciou projektu sa vytvorí spoločný priestor vzdelávania, stretávania sa a prepájania kultúrnych a spoločenských aktivít. Vznikne bezbariérový prístup, zvýši sa kvalita zázemia a zariadenia pre ďalšie multifunkčné využitie. Budova sa stane moderným vzdelávacím, spoločenským, informačným, komunitným a kreatívnym centrom a priestorom pre rozvoj nových knižničných služieb. Vznikne tak platforma pre aktívny a spoločenský život obyvateľov a návštevníkov vranovského regiónu.

Vizualizácia exteriéru

Modernizácia zahŕňa aj náklady na zníženie energetickej náročnosti budovy, ktoré prinesú prevádzkovú úsporu. Okrem iného sa vymenia okenné a dverové výplne, zateplí sa strecha a obvodový plášť, tiež sa zrekonštruuje kotolňa. Začiatok rekonštrukčných prác je plánovaný v druhom polroku 2021.

Aktuálne bolo ukončené verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Prešovská župa pokročila v projektovej príprave do ďalšieho stupňa projektovej prípravy k územnému konaniu, v rámci ktorej získala v týchto dňoch návrh dispozičného riešenia priestorov objektu vrátane okolia a návrhu exteriérových úprav.

V Prešove 8. marca 2021

Lea Heilová