V zariadeniach sociálnych služieb v kraji napreduje očkovanie treťou dávkou

Za jeden deň preočkujú aj osem zariadení

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj od konca októbra koordinuje preočkovanie treťou dávkou proti koronavírusu u poskytovateľov sociálnych služieb na svojom území. Spolupracuje pritom s nemocnicami, poliklinikami, ambulantnými lekármi a výjazdovou očkovacou službou.

Prešovský samosprávny kraj koordinuje preočkovanie posilňujúcou dávkou proticovidovej vakcíny v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti župy i u neverejných poskytovateľov sociálnej služby.

„Tieto dni  a tretia vlna pandémie, ktorá naberá na sile, nám ukazujú, aké dôležité je, aby boli tieto najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov – ťažko chorí, imobilní a seniori, zaočkovaní a tak chránení pred ťažkým priebehom ochorenia a následnou hospitalizáciou,“ zdôraznil  predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Podľa neho tomu nasvedčujú aj konkrétne skúsenosti zo župných zariadení z posledných dní.  „Reálnym príkladom, že očkovanie funguje, je naše zariadenie v Kalinove, kde bolo na COVID- 19 pozitívne testovaných približne 20 zaočkovaných klientov, no vďaka vakcíne si ochorením prešli len s miernymi príznakmi a v nemocnici neskončil ani jeden z nich. A takýchto prípadov je naozaj veľa. Naopak, tam, kde zaočkovanosť chýba, či už medzi klientmi aj zamestnancami zariadení, narastá počet tých, ktorí s koronavírusom končia na nemocničnom lôžku. A tie sa plnia expresne rýchlo. Potrebujeme preto zvýšiť tempo očkovania, zaočkovaním ochránime nielen seba, ale aj okolie a naše zdravotníctvo, ktoré je už na pokraji vyčerpania,“ povedal predseda PSK.

Od spustenia preočkovania v súčinnosti s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti sa doteraz zrealizovalo aplikovanie posilňovacej dávky proticovidovej vakcíny už v 18 zariadeniach na území kraja. Doteraz bolo preočkovaných takmer 730 prijímateľov sociálnych služieb. Očkovacie tímy napredujú v očkovaní,  čoho dôkazom je, že za jediných deň zvládli aplikovať tretiu dávku  až v ôsmich zariadeniach. Len vo štvrtok 11. novembra takto dostalo vakcínu vyše 360 ľudí,“ informoval M. Majerský.

Nadchádzajúci týždeň by sa malo preočkovanie realizovať v dvoch desiatkach ďalších ZSS. Najbližšie v sobotu 13. novembra sa budú preočkovávať klienti v CSS Vita Vitalis v Prešove, v pondelok 15. novembra v DSS Atrium Prešov a Atrium Svidník. V utorok 16. novembra by malo byť preočkovanie realizované v zariadeniach  Inštitút Krista Veľkňaza Žakovce, Charitný dom sv.

Štefana Snina, Denný stacionár Snina, Dom pre seniorov Stará Ľubovňa, Dom Charitas sv. J. Almužníka Nová Ľubovňa. Počas spomínaných dní by sa vakcínou Pfizer/BioNTech v týchto zariadeniach malo preočkovať ďalších vyše 520 ľudí.

V Prešove 12. novembra 2021

Daša Jeleňová