PSK vyočkoval už viac ako 112-tisíc vakcín proti koronavírusu

Výjazdová očkovacia služba láme rekordy v očkovaní

Tlačová správa

Vyše 15 640 vakcín proti koronavírusu vyočkoval za uplynulé štyri dni Prešovský samosprávny kraj vo svojich veľkokapacitných centrách v Prešove, Poprade, Humennom a Starej Ľubovni a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Prešovská župa sa
s číslami zaočkovaných dlhodobo drží na popredných priečkach medzi samosprávnymi krajmi.

Počas štyroch dní (28. - 31. mája) prebiehalo očkovanie v štyroch centrách PSK, a to v Starej Ľubovni, Prešove, Poprade a Humennom. V tých sa podala proticovidová vakcína spolu 14 415 ľuďom. Mobilné očkovacie jednotky, ktoré v sobotu, nedeľu a pondelok (29. – 31. mája) očkovali záujemcov z radov nad 60 rokov a ŤZP v 17 obciach Prešovského kraja, zaočkovali ďalších 1 228 obyvateľov kraja.

Vo VKOC Stará Ľubovňa prebiehalo v piatok 28. mája a v pondelok 31. mája preočkovanie vakcínou Pfizer/BioNtech, ktorú tu dostalo spolu 756 ľudí.

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Prešove počas oboch víkendových dní očkovalo čakateľov na druhú dávku vakcíny AstraZeneca. Išlo celkovo o 6 353 ľudí. V sobotu 29. mája druhú dávku dostalo 3 260 obyvateľov kraja a v nedeľu 30. mája ďalších 3 093 ľudí.

Vo VKOC Humenné sa počas tohto víkendu očkovalo vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNtech. Zaočkovalo sa ňou spolu 3 098 ľudí, z toho jej druhou dávkou 2 251 ľudí.

Veľkokapacitné centrum v Poprade očkovalo počas soboty a nedele vakcínou Pfizer/BioNtech, ktorej sa vyočkovalo spolu 3 190 dávok, z toho išlo o preočkovanie vo 2 086 prípadoch. V pondelok 31. mája tu pokračovalo očkovanie konkrétne druhou dávkou vakcíny AstraZeneca, dostalo ju 1 018 ľudí. Centrum za uplynulé tri dni vyočkovalo spolu až 4 208 vakcín proti koronavírusu, čo je doposiaľ najvyššie číslo.

VKOC Bardejov ostalo aj tento víkend zatvorené, a to z dôvodu zníženého záujmu o vakcináciu zo strany ľudí z toho regiónu, a tým pádom nepokrytia stanovených minimálnych kvót potrebných pre jeho prevádzku.

VKOC Prešov

V očkovaní pokračovala tiež výjazdová očkovacia služba PSK. Mobilné očkovacie jednotky  župy očkovali od soboty 29. mája do pondelka 31. mája až v 17 obciach Prešovského kraja: Hlinnom, Vyšnom Žipove, Terni, Záhradnom, Demjate, Tulčíku, Čirči, Plavči  Ľubotíne, Lukáčovciach, Závade, Kurime, Hažlíne, Podolínci, Spišskej Belej, Plavnici a Kyjove. V tých zaočkovali rekordných 1 228 ľudí.

Prešovský samosprávny kraj figuruje v štátnej očkovacej stratégii od 27. februára. Od toho dátumu doteraz podal záujemcom o očkovanie v Prešovskom kraji prostredníctvom svojich centier a výjazdovej očkovacej služby už 112 528 vakcín proti ochoreniu Covid-19.

PSK zriadil tiež vlastný registračný portál pre ľudí, ktorí čakajú na očkovanie či preočkovanie proti koronavírusu neprimerane dlhý čas a sú bez pozvánky zo štátnej čakárne. (Národné centrum zdravotníckych informácií). Portál www.psk-ockovanie.sk je konkrétne otvorený pre čakateľov na druhú dávku vakcíny AstraZeneca, ktorí sú 11 a viac týždňov od podania jej prvej dávky. A tiež pre záujemcov o očkovanie vakcínou Pfizer/BioNtech, a to vo veku 16+, ktorí sú dlhodobo bez prideleného termínu na očkovanie (zo strany NCZI). Zámerom krajskej samosprávy je takto zefektívniť očkovanie a v maximálnej miere využiť vytvorené kapacity PSK.

V Prešove 01.06. 2021

Daša Jeleňová