PSK tento víkend sprístupňuje očkovanie bez termínu

Zrealizuje tiež očkovanie v obchodnom centre

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj  doteraz vyočkoval už viac ako 177-tisíc vakcín proti koronavírusu. Počas nadchádzajúceho víkendu spúšťa očkovanie aj bez registrácie, teda na počkanie. Dostupné bude už najbližšiu nedeľu v centrách v Poprade a Humennom. V ten istý deň sa v prešovskom obchodnom centre zrealizuje očkovanie vakcínou Janssen.

Novinkou Prešovského samosprávneho kraja (PSK) je spustenie očkovania bez povinnej registrácie cez štátnu čakáreň či portál www.psk-ockovanie.sk, a to v krajských veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Poprad  a Humenné. Tento spôsob očkovania bude pre tzv. nepozvaných záujemcov prístupný už túto nedeľu 18. júla a kraj naň predbežne vyčlenil približne 20% dávok vakcín z dennej alokácie každého centra.

Prešovská župa bude v uvedenú nedeľu na 1. poschodí obchodného centra Eperia na Ulici Arm. Gen. Svobodu na sídlisku Sekčov v Prešove organizovať tiež hromadné očkovanie, a to na počkanie. Očkovací tím je pripravený v čase od 10.00 do 18.00 hod. zaočkovať až 300 ľudí jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Očkovanie v OC Eperia kraj pritom plánuje zrealizovať aj nasledujúcu nedeľu 25. júla v rovnakom čase.

Očkovanie v OC Eperia Shopping mall 18. júla 2021

Záujemcovia o očkovanie na počkanie vo VKOC a v OC Eperia  môžu na vakcináciu prichádzať priebežne a preukazovať sa budú občianskym preukazom a preukazom poistenca. Kraj sprístupňuje vakcínu pre všetkých a predpokladá, že spôsob bezregistračnej vakcinácie prispeje k zvýšeniu percenta zaočkovaných. Zároveň promptne reaguje aj na množiace sa dopyty zaočkovaných v súvislosti s chybovosťou dát, ktorá bráni získaniu digitálnych covid pasov. Zavádza preto ďalšiu novinku.

„Rozšírili sme ponuku nášho rezervačného registračného portálu psk-ockovanie.sk o nový kontaktný formulár. Prostredníctvom neho si môžu obyvatelia kraja, zaočkovaní v našich veľkokapacitných centrách, vyriešiť problémy súvisiace s medzinárodným COVID preukazom, ktorý im pre chybovosť dát nebol vystavený. Aj takýmto spôsobom chceme zefektívniť očkovaciu stratégiu,“ vyjadril sa predseda PSK Milan Majerský.

Kraj bude najbližší turnus vakcinovať v štyroch svojich veľkokapacitných očkovacích centrách. Fungovať budú centrá Prešov, Poprad, Humenné a Bardejov, ktoré sú pripravené cez víkend 17. – 18.7. vakcínami AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Sputnik V zavakcinovať 4300 záujemcov o očkovanie.

Centrum v Prešove bude najbližšie otvorené len v sobotu 17. júla, pričom pôjde o realizáciu preočkovania druhou dávkou AstraZeneca. Spolu 1600 záujemcov bude z Prešova a okolia, ďalších 100 z okolia Popradu, ktorí budú presunutí na preočkovanie AstraZenecou z tamojšieho VKOC. Uplynulý víkend bolo pritom v prešovskom centre podaných za dva dni až 4338 vakcín, z toho 2068 jednodávkových od spoločnosti Johnson&Johnson.

Popradské centrum, v ktorom sa počas posledného víkendu 10. a 11 júla vyočkovalo 1 917 vakcín, otvorí svoje brány len v nedeľu 18. júla v čase od 8.00 do 16.00 hodiny. A to pre čakateľov na druhú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech (300 vakcín).

Centrum v Humennom bude po minulo víkendovej prestávke tentoraz ako jediné otvorené počas soboty 17. júla aj nedele 18. júla. V sobotu bude šesť tímov realizovať preočkovanie vakcínou AstraZeneca (600 vakcín), v nedeľu očkovanie a preočkovanie Pfizer/BioNTech-om (1000 vakcín).

VKOC V Bardejove bude v nedeľu 18. júla podávať druhú dávku vakcíny Sputnik V spolu 700 čakateľom na preočkovanie. Minulú nedeľu druhú dávku tejto vakcíny dostalo 412 ľudí. Centrum v Starej Ľubovni v ďalší pracovný týždeň neočkuje. Počas tohto konkrétne v utorok a stredu (13.-14. júla) realizovalo preočkovanie druhou dávkou vakcíny AstraZeneca v celkovom alokovanom množstve 500 vakcín. Aktuálne sa v centrách PSK nebude podávať vakcína proti koronavírusu záujemcom vo vekovej kategórii 12+.

Kraj pokračuje aj v očkovaní prostredníctvom výjazdovej služby. Začína už v sobotu 17. júla, kedy mobilné jednotky zaočkujú prvou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech približne 20 záujemcov priamo v domácnostiach v Starej a Novej Ľubovni. Následne mobilné jednotky pokračujú vo vakcinovaní v pondelok 19. júla, a to v Slovenskej Volovej a Ohradzanoch. A potom 23. júla v Zbudskom Dlhom, ako aj v spoločnosti  Garrett Motion Slovakia Záborské.

Počas najbližšieho očkovacieho turnusu by mala výjazdová očkovacia služba PSK vyočkovať vyše 400 vakcín. Celkovo od svojho spustenia 8. mája služba podala už takmer 14-tisíc vakcín. Ďalších vyše 163-tisíc vakcín sa od konca februára do začiatku júla aplikovalo v krajských očkovacích centrách.

V Prešove 15. júla 2021

Lea Heilová

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie