Prešovská župa zaočkovala už viac ako 20 tisíc ľudí

Náhradníkov eviduje nový rezervačný systém

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj pokračuje v očkovaní proti koronavírusu aj budúci víkend a to v rovnakom režime vo všetkých troch veľkokapacitných vakcinačných centrách (VKOC). V Poprade a v Humennom sa bude očkovať len počas soboty, v Prešove navyše aj v nedeľu.

Na najbližší  víkend (27. – 28. 3.) má župa k dispozícii 5385 dávok vakcíny AstraZeneca. Pre Prešov je pritom určených 3585 vakcín pre sobotu aj nedeľu, pre Poprad a Humenné po 900 vakcín na sobotu. Opäť sa bude očkovať podľa zoznamu dodaného Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), kde sa záujemcovia majú možnosť prihlásiť podľa aktuálnej stratégie očkovania. V prípade uvoľnenia kapacít župa oslovuje náhradníkov cez vlastný rezervačný systém.

„Záujem o očkovanie je veľký, kapacity našich troch veľkokapacitných očkovacích centier sú k dnešnému dňu takmer naplnené. Po skúsenostiach z posledných týždňov sme navyše aktuálne  vo vlastnej réžii spustili nový rezervačný systém, do ktorého môžu prihlásiť náhradníkov len ambulantní lekári v zmysle platnej vyhlášky. Musíme byť pripravení a robiť záložné zoznamy ľudí, ktorí spĺňajú kritériá, aby sme naplno, transparentne a bezpečne  využili všetky ponúkané možnosti vakcinácie,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ambulantní lekári pritom môžu nahlasovať náhradníkov len podľa kritérií, ktoré sú uvedené vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR (96/2021 Z.z). Ide o pacientov so závažnými diagnózami, ktorých liečia a vedia ich odporučiť i zaregistrovať na očkovanie.

„Na jeden očkovací deň vyčleňujeme pre náhradníkov približne 15 % z alokovanej kapacity vakcín pre každé veľkokapacitné očkovacie centrum. Štatisticky nám totiž vychádza, že zhruba päť percent zaregistrovaných sa na očkovanie nedostaví. Ďalších desať percent vieme zaočkovať tzv. jedenástou  dávkou vakcíny z každej liekovky, ktorá je Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv dovolenou dávkou na plnohodnotné využitie,“ doplnil vedúci odboru zdravotníctva Jozef Tekáč.

Prešovský samosprávny kraj prvé veľkokapacitné centrum zriadil v Prešove 27. februára. Postupne pribudli VKOC v Humennom a v Poprade. Župa v nich doteraz zaočkovala za sedem očkovacích dní 20 572 ľudí.

„Je to slušná bilancia,  no  sme pripravení zvládnuť  aj vyššie čísla a kapacitu vakcinačných centier. Naším zámerom je očkovať minimálne desať tisíc ľudí týždenne a rozšíriť našu pôsobnosť aj v ďalších častiach regiónu. Veríme, že po veľkonočných sviatkoch sa nám podarí spustiť ďalšie centrá v Starej Ľubovni a v polovici apríla aj v Bardejove. Nateraz sme limitovaní dodávkami vakcín, ktoré by sa mohli zdynamizovať, aby sme čo najrýchlejšie zaočkovali obyvateľov kraja a vrátili ich k normálnemu životu pred pandémiou,“ dodal predseda M. Majerský.

V Prešove 25. marca 2021

Daša Jeleňová

Rezervačný systém PSK pre náhradníkov spustený. Informujte sa u svojho ambulantného lekára. Vyčlenených 15% voľných miest pre každé očkovanie. Doteraz sme v našich VKOC zaočkovali vyše 20 500 ľudí.

Facebook Youtube

Publikované: 25.03.2021 / Aktualizované: 16.04.2021 HoreTlačiť