Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Ľubovnianska nemocnica začala s očkovaním zamestnancov ZSS

Nemocnica zaočkovala už viac ako 60 percent svojich zamestnancov

Tlačová správa

V Prešovskom samosprávnom kraji v rámci prvej vlny vakcinácie proti ochoreniu Covid-19  začínajú s očkovaním zamestnancov sociálnych zariadení. Okrem oficiálnych vakcinačných centier pomáhajú poskytovateľom sociálnych služieb aj ústavné zdravotnícke zariadenia v okresných mestách. S pilotnou iniciatívou prišla Ľubovnianska nemocnica.

Ľubovnianskej nemocnici, ktorej zakladateľom je aj Prešovský samosprávny kraj (70%), sa v uplynulých dňoch podarilo zaočkovať niečo cez 60 % svojich zamestnancov a zdravotníckeho personálu, ktorý prejavil záujem. Tento týždeň tam spustili očkovanie primárnej i sekundárnej sféry vrátane stomatológov a očkovaciu látku ponúkli aj poskytovateľom sociálnych služieb na území Staroľubovnianskeho okresu.  

„Keďže sme mali dosť očkovacej látky, tak sme sa rozhodli zaočkovať aj zamestnancov sociálnej oblasti, tak súkromných, ako aj župných. Vakcináciu sa nám podarilo zrealizovať u dvoch verejných a troch neverejných poskytovateľov, vrátane terénnych pracovníkov a najbližšie túto možnosť využijú aj domovy sociálnych služieb zo Sabinova,“ konkretizoval riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice, n. o. Peter Bizovský.  

Ako vysvetlil, nemocnica sa stala vakcinačným miestom ako subjekt hospodárskej mobilizácie v rámci tzv. chladiaceho reťazca, pričom musela splniť špecifické podmienky transportu a uskladnenia vakcín. Tie naváža z určených 25 vakcinačných centier, ktoré očkovacie látky uskladňujú v mraziacich boxoch do mínus 80 stupňov Celzia, po prevoze ich držia v chladiacich zariadeniach od 2 do 8 stupňov Celzia s tým, že použiť ich musia do piatich dní.   

„Ministerstvo zdravotníctva nám v prvom kole darovalo 18-tisíc dávok , čo by malo stačiť na približne 4-5 mesiacov. Verím, že na základe zmluvy si budeme môcť objednať ďalšie očkovacie dávky. Budeme sa snažiť očkovať čo najviac obyvateľov a nemusia byť len z tunajšieho okresu. Keď bude spustený objednávací systém či už cez covidpas, tak určite sa budú môcť nahlásiť hociktorí obyvatelia Slovenska,“ dodal P. Bizovský.  

Národné očkovanie proti ochoreniu Covid-19 na Slovensku manažuje ministerstvo zdravotníctva. Rezort prijal stratégiu postupnej vakcinácie, ktorá má prebiehať na základe prioritizácie v štyroch vlnách. Zamestnanci domov sociálnych služieb sú v tzv. prvej vlne očkovania, kde sú zahrnuté skupiny prichádzajúce do kontaktu s rizikovými osobami, zabezpečujúce zdravotnú starostlivosť či kritickú infraštruktúru.  

„Chceme sa stať súčasťou toho, aby sa čo najskôr Slovensko zaočkovalo. Toto je jediný spôsob, ako si s pandémiou poradiť. To neznamená, že nesúhlasím s testovaním, testovanie je potrebné, ale viac síl by sme mali dať do očkovania a testovať len tam, kde sú ohniská a kde potrebujeme šírenie načas zabrzdiť a pomôcť zdravotníckym zariadeniam,“ dodal na záver riaditeľ P. Bizovský. 

***

V Prešove 15. januára 2021

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK

Facebook

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 15.01.2021 / Aktualizované: 16.04.2021 HoreTlačiť